Masz plamy lub grudki na skórze? To mogą być objawy chorej wątroby. Przyjrzyj się swoim dłoniom i oczom. Tak rozpoznasz marskość wątroby
Brązowe przebarwienia skóry
Mylnie kojarzone z plamami wątrobowymi, inaczej zwanymi starczymi, które pojawiają się na skórze między 40. a 50. rokiem życia na skutek nadmiaru komórek pigmentowych (melatoniny) w miejscach najczęściej wystawianych na działanie słońca, czyli dłoniach, twarzy, dekolcie i ramionach. Plamy wątrobowe (starcze) nie mają zbyt wiele wspólnego z wątrobą, poza kolorem przypominającym barwę tego narządu.
Natomiast brązowe przebarwienia skóry, które są objawem choroby wątroby, powstają na skutek hemochromatozy. Jest to choroba metaboliczna wynikająca z nadmiaru żelaza w organizmie. Przebarwienia pojawiają się głównie na dłoniach, w pachwinach, pod pachami i w dolnej części pleców. Nadmierna podaż żelaza z pokarmów skutkuje odkładaniem się żelaza w narządach i tkankach, m.in. również w wątrobie, która je magazynuje.
Choroba może być dziedziczna, jednak jej objawy zwykle pojawiają się dopiero w dorosłym życiu. Oprócz przebarwienia skóry występuje także znużenie, osłabienie, zmniejszenie masy ciała czy bóle stawów, zanik owłosienia łonowego oraz dołów pachowych. U kobiet następują zaburzenia miesiączkowania, a nawet przedwczesna menopauza, u mężczyzn – impotencja. Hemochromatoza może prowadzić do marskości wątroby, raka wątrobowokomórkowego i niewydolności krążenia.