Dieta bez mleka to nie problem! Napoje roślinne są już wszędzie w wielu rodzajach. Zobacz, jakie zalety i wady mają różne mleczka roślinne
Przepis na mleko roślinne
Wadą gotowych napojów roślinnych jest wysoka cena, sięgająca kilkunastu złotych (choć te sojowe, które są już rozpowszechnione, mogą być nawet o połowę tańsze). Problemem jest też ich i litrowe opakowania – gdy mleczka dolewa się np. jedynie do kawy, pozostała część napoju szybko kwaśnieje.
Jest na to sposób: miksować mleczko w domu, co zajmuje 1-2 minuty i zapewnia napój, który co prawda trzeba zużyć w ciągu kilku godzin, ale zawiera wszystkie składniki z surowca. Do jego przygotowania najlepiej nadaje się miniblender o dużej mocy, bo tylko taki jest w stanie dokładnie rozdrobnić surowiec, a nawet spienić napój.
Mleczko najlepiej przygotować z orzechów bez skórek. Smakuje lepiej, gdy są podprażone. Najlepiej zrobić to w piekarniku o temperaturze 100-140 stopni Celsjusza, by nie przypiekły się, tylko nabrały rumianego koloru. Najłatwiej jest użyć gotowych płatków migdałowych w proporcji 1-3 łyżki na szkl. wody źródlanej, mineralnej niegazowanej lub przegotowanej. Otrzymane mleczko będzie smaczniejsze i zdrowsze niż to z kartonu.