Masz cukrzycę, palisz papierosy lub... mało zarabiasz? To prosta droga do zawału serca. Sprawdź, jak go przewidzieć i uniknąć

Monika Góralska
Monika Góralska
Ryzyko zawału u młodych kobiet, u których stwierdzono 7 głównych czynników ryzyka wyniosło 83,9 proc., a u młodych mężczyzn – 85,1 proc.
Ryzyko zawału u młodych kobiet, u których stwierdzono 7 głównych czynników ryzyka wyniosło 83,9 proc., a u młodych mężczyzn – 85,1 proc. gettyimages.com
Chociaż zawał serca utożsamiany jest z seniorami, najczęściej płci męskiej, to jednak obecnie doświadcza go coraz więcej kobiet poniżej 55. roku życia. Naukowcy z Yale School of Medicine zidentyfikowali czynniki ryzyka, które mogą wywołać zawał serca u młodych kobiet i mężczyzn. Okazuje się, że są one różne w zależności od płci. Poznanie ich i leczenie pozwoli na zapobieganie zawałom serca w młodym, a także w późniejszym wieku.

Spis treści

Coraz więcej młodych kobiet ma zawał serca

W swoim najnowszym badaniu naukowcy z Yale odkryli znaczące różnice między płciami w czynnikach ryzyka związanych z wystąpieniem zawału serca. Okazuje się, że np. nadciśnienie, cukrzyca, depresja czy niskie zarobki częściej wywołują zawał u kobiet niż u mężczyzn.

Dodatkowo pierwszy atak serca zdarza się u coraz młodszych osób, poniżej 55. roku życia. Oznacza to, że potrzebne jest opracowanie metod zapobiegania chorobom serca dostosowanych do płci oraz wdrożenie profilaktyki u osób znajdujących się w grupie ryzyka już w młodym wieku.

Te czynniki ryzyka pomogą przewidzieć zawał serca u młodych osób

Naukowcy podkreślają, że coraz większy odsetek osób w Stanach Zjednoczonych hospitalizowanych z powodu ostrego zawału mięśnia sercowego, ma mniej niż 55 lat, przy czym największy wzrost dotyczy młodych kobiet. Na 800 tys. zawałów rocznie w USA jedna trzecia hospitalizowanych osób ma mniej niż 55 lat. Dlatego naukowcy postanowili przyjrzeć się tej grupie osób, aby zidentyfikować czynniki ryzyka mające wpływ na wystąpienie ataku serca u młodych osób.

W badaniu wzięło udział 2264 pacjentów, u których wystąpił zawał serca, oraz 2264 osoby z grup kontrolnych dopasowanych pod względem wieku, płci i rasy z National Health and Nutrition Examination Ankieta (NHANES), łącznie 4528 osób w wieku od 35 do 54 lat. Kluczowym odkryciem jest to, że młodzi mężczyźni i kobiety często mają różne czynniki ryzyka. Badacze odkryli, że nadciśnienie, cukrzyca, depresja czy ubóstwo miały silniejszy związek z zawałem serca u kobiet niż u mężczyzn.

Czynniki ryzyka przepowiadające zawał u kobiet w kolejności od najczęstszego:

  • cukrzyca,
  • palenie papierosów,
  • depresja,
  • nadciśnienie,
  • niski dochód gospodarstwa domowego,
  • obciążenia genetyczne – występowanie zawałów serca w rodzinie,
  • wysoki poziom cholesterolu.

Wśród mężczyzn głównymi czynnikami ryzyka było palenie tytoniu i występowanie zawałów serca w rodzinie.

Ryzyko zawału u młodych kobiet, u których stwierdzono powyższe czynniki wyniosło 83,9 proc., a u młodych mężczyzn – 85,1 proc. Jednak większość z nich można modyfikować, dzięki czemu istnieje duża szansa na zapobieganie chorobom układu sercowo-naczyniowego oraz zawałom.

Większa świadomość na temat chorób serca pomoże zapobiegać zawałom

Jak zaznaczają naukowcy, w Stanach Zjednoczonych rośnie liczba młodych osób hospitalizowanych z powodu ataku serca, jedna trzecia z nich ma mniej niż 55 lat.

– Wygląda więc na to, że istnieje ogólna tendencja do wcześniejszego występowania zawału serca w życiu, dlatego zapobieganie mu u młodszych osób jest szczególnie ważne. – powiedziała Yuan Lu, adiunkt w Yale School of Medicine i główna autorka badania.

Naukowcy twierdzą, że podniesienie świadomości na temat czynników ryzyka wystąpienia zawału serca wśród lekarzy i młodych pacjentów to pierwszy krok do zapobiegania chorobom sercowo-naczyniowym szczególnie u młodych kobiet.

Dr Yuan Lu zapowiada prace nad kolejnymi badaniami: – Mamy zamiar zbadać czynniki związane z kobietami, w tym historię menopauzy, ciążę, cykl menstruacyjny i inne, które są konkretnie powiązane z kobietami i przeanalizować, czy przyczyniają się one do ryzyka zawału serca.

Przyczyn zawału serca jest wiele, jednak większość z nich zależy przede wszystkim od naszego stylu życia. Sprawdź, w jaki sposób możesz wspierać swoje serce. Zobacz kolejne slajdy, przesuwając zdjęcia w prawo, naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE.

Chcesz mieć zdrowe serce i uniknąć zawału? Koniecznie wyelim...

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Komary - co je wabi a co odstrasza?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na stronazdrowia.pl Strona Zdrowia