Leczenie mukowiscydozy nareszcie z refundacją! Od 1 marca dostęp do trzech darmowych terapii lekowych zyska tysiąc pacjentów

Anna Rokicka-Żuk
Anna Rokicka-Żuk
Pacjenci z mukowiscydozą potrzebują dodatkowych ilości tlenu, często przez całą dobę. Nowoczesne leczenie to dla nich możliwość powrotu do normalnego życia.
Pacjenci z mukowiscydozą potrzebują dodatkowych ilości tlenu, często przez całą dobę. Nowoczesne leczenie to dla nich możliwość powrotu do normalnego życia. bialasiewicz/123RF
Refundacja terapii mukowiscydozy stała się faktem! Dzięki temu dostęp do kompleksowego leczenia przyczynowego zyska ok. tysiąca polskich pacjentów – dla wielu z nich leki nie były wcześniej dostępne z powodu bardzo wysokich kosztów. Teraz ich walka o oddech stanie się łatwiejsza, bo właśnie z tym wiąże się choroba, która niszczy płuca, doprowadza do powikłań, a w konsekwencji do przedwczesnej śmierci.

Mukowiscydoza to choroba rzadka o podłoży genetycznym, która wiąże się z nieprawidłową produkcją śluzu w układzie oddechowym, co prowadzi do stanów zapalnych, pogorszenia funkcji płuc, a także powikłań pokarmowych i przedwczesnej śmierci. W Polsce choruje na nią ok. 1,5 tys. osób, a co roku przybywa średnio osiemdziesięciu nowych pacjentów.

Mukowiscydoza jest nieuleczalna, a terapia, która musi być prowadzona do końca życia, polega na hamowaniu zmian i modyfikacji przebiegu choroby. Umożliwiają ją nowoczesne leki, z których dotychczas refundowany był tylko jeden.

Od 1 marca 2022 r. sytuacja pacjentów z mukowiscydozą się zmieni za sprawą trzech przełomowych technologii lekowych finansowanych z Funduszu Medycznego. Darmowy dostęp do terapii zyska ok. 1 tys. pacjentów, a szacowany roczny koszt refundacji wyniesie ok. 500 mln złotych.

Dofinansowywane schematy leczenia mukowiscydozy uwzględniają następujące środki:

  • Symkevi (tezakaftor + iwakaftor) i Kalydeco (iwakaftor),
  • Kaftrio (iwakaftor + tezakaftor + eleksakaftor) i Kalydeco (iwakaftor),
  • Orkambi (iwakaftor + lumakaftor).

Leczenie będzie możliwe w kilkunastu ośrodkach w Polsce, przy czym w niektórych z nich może rozpocząć się dopiero od 1 maja br.

ZOBACZ: Oddychaj swobodnie. Jak wrócić do pełnej sprawności po COVID-19?

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na stronazdrowia.pl Strona Zdrowia