Epidemia odry nabiera rozpędu w Europie. W ciągu tygodnia zarejestrowano ponad 550 przypadków w jednym kraju. Jak się chronić?

OPRAC.:
Marta Siesicka-Osiak
Marta Siesicka-Osiak
Na początku grudnia poinformowano o zgonie 7-miesięcznego dziecka z powodu odry. Od tamtej pory zmarło łącznie 6 osób.
Na początku grudnia poinformowano o zgonie 7-miesięcznego dziecka z powodu odry. Od tamtej pory zmarło łącznie 6 osób. KATERYNA KON/SCIENCE PHOTO LIBRARY / GettyImages
W minionym tygodniu w Rumunii zarejestrowano 559 przypadków zarażenia odrą, a od stycznia 2023 r. do 13 lutego potwierdzono ponad 5,2 tys. zachorowań – wynika z danych Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego. W grudniu 2023 r. w Rumunii ogłoszono epidemię odry.

Spis treści

Przybyło 3 tys. chorych w ciągu dwóch miesięcy

12 grudnia 2023 r. Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego Rumunii informował o 2010 przypadkach zakażenia wirusem odry potwierdzonych od stycznia ub.r. Oznacza to, że w ciągu dwóch miesięcy zachorowało ponad trzy tysiące osób.

W tym czasie z powodu odry zmarło sześć osób. 5238 zarejestrowanych przypadków zarażenia miało miejsce w czterdziestu okręgach oraz w Bukareszcie. Najwięcej zachorowań zarejestrowano w okręgu Braszów (1079), Mures (878) i w stolicy (745).

W związku z wysoką liczbą zakażeń odrą resort zdrowia ogłosił 5 grudnia ub.r. stan epidemii. Celem władz jest m.in. doprowadzenie do zwiększenia liczby szczepionych dzieci i informowanie społeczeństwa na temat zagrożeń spowodowanych przez rezygnację z nich.

Specjaliści wzywają do szczepień

Wśród rozwiązań mających powstrzymać rozwój epidemii pojawiło się m.in. zmniejszenie wieku pierwszego szczepienia z roku do 9 miesięcy. Lekarze alarmują, że poziom zaszczepienia wśród Rumunów spada już od kilkunastu lat i przyczyniły się do tego m.in. kampanie antyszczepionkowe.

Czytaj też: Zjadali ciała zmarłych i sami umierali. Rytuał wywołał epidemię śmiertelnej choroby kuru

Negatywnie na szczepienia wpłynęła także epidemia koronawirusa, z powodu której naruszony został system szczepień.

– Za bezpieczny uznaje się poziom 95 proc., przy czym my osiągnęliśmy 78 proc. w przypadku pierwszej dawki i zaledwie 62 proc. w przypadku drugiej – mówił minister zdrowia Alexandru Rafila. Prowadzi to z czasem, jak wyjaśnił, do nagromadzenia się masy podatnej na zakażenie.

Rafila mówił, że tendencja spadkowa w przypadku szczepień zaczęła się mniej więcej od 2009 r., a niechęć do szczepień pogłębiła w Rumunii pandemia koronawirusa. Poprzedni raz w Rumunii epidemię odry ogłoszono w 2016 r. Odnotowano wówczas 64 przypadki śmiertelne.

Odra to choroba, która może dawać bardzo groźne powikłania. Należy do najbardziej zakaźnych chorób – jedna osoba może zarazić 18 kolejnych. Wywoływana jest przez paramyxowirusy, które przenoszone są drogą kropelkową. Pierwsze symptomy pojawiają się po 10-12 dniach od zakażenia. Są to przede wszystkim: gorączka, katar, kaszel, łzawienie i obrzęk powiek, a w kolejnych dniach drobnoplamista wysypka. (PAP)

Źródło:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Pasta jajeczna z awokado

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na stronazdrowia.pl Strona Zdrowia