Suplementy diety w ochronie przed COVID-19. Czy składniki odżywcze mogą zapobiegać infekcji koronawirusem SARS-CoV-2?
Cynk
Rola cynku w utrzymaniu odporności i zwalczaniu wirusów jest znana od dawna, ale brakowało doświadczeń lekarzy z okresu pandemii. Zdobyli je eksperci hiszpańscy m.in. z Hospital del Mar w Barcelonie, którzy u stwierdzili niski poziom tego pierwiastka u jednego na czterech pacjentów objawowych.
U osób z niskim poziomem cynku we krwi obserwowano cięższe objawy infekcji, wyższy poziom stanu zapalnego (oceniony na podstawie stężenia białka C-reaktywnego (CRP) oraz interleukiny 6 (IL-6), a ich pobyt w szpitalu trwał trzy razy dłużej niż w przypadku chorych z wysokim poziomem cennego pierwiastka (25 dni w porównaniu do 8).
Co więcej, jeden na 5 pacjentów z niedoborem cynku nie przeżył infekcji, podczas gdy u osób z wyższym jego poziomem w momencie przyjęcia do szpitala śmiertelność wynosiła tylko 5 proc. Podniesienie ilości cynku w osoczu krwi tylko o jednostkę wiązało się natomiast ze spadkiem ryzyka zgonu o 7 procent.
Polecane źródła cynku to nie tylko mięso, ryby i owoce morza, bo przede wszystkim orzechy, pestki i inne nasiona oleiste, a wśród nich sezam i wytworzona z niego pasta tahini, ziarna dyni i słonecznika, siemię lniane i konopne, orzechy brazylijskie, laskowe, nerkowce, migdały, pistacje.