Chcesz oddać krew? Oto kryteria, jakie trzeba spełnić. Zakażenie koronawirusem i szczepionka przeciw COVID-19 nie jest przeciwwskazaniem!

Justyna Śmigaruk
Oddając krew można uratować życie nawet 3 osób! Cała procedura jest szybka i jest całkowicie bezbolesna.
Oddając krew można uratować życie nawet 3 osób! Cała procedura jest szybka i jest całkowicie bezbolesna. Travelsouls/gettyimages
Oddając krew, można uratować nawet 3 osoby! Może oddać ją każda osoba, która skończyła 18 lat i nie przyjmuje przewlekle leków. Jakie procedury i przywileje obowiązują honorowych dawców krwi? Przejście zakażenia koronawirusem oraz przyjęcie szczepionki przeciw COVID-19 nie dyskwalifikuje chętnych do stania się krwiodawcami. Sprawdź, jak przygotować się do oddawania krwi i dowiedz się, jakie są przeciwwskazania.

Spis treści

Czym jest krwiodawstwo?

Krwiodawstwo to nieoceniona pomoc w ratowaniu ludzkiego zdrowia i życia. Aby zostać dawcą, trzeba być osobą pełnoletnią oraz spełnić szereg warunków dotyczących stanu zdrowia.

Zobacz także: Za oddanie krwi można dostać pieniądze? Fakty i mity na temat krwiodawstwa

Istnieje szereg przeciwwskazań, które wykluczają oddanie krwi trwale lub czasowo. Sama procedura trwa zwykle około godziny (nie licząc czasu oczekiwania w kolejce) i nie zagraża w żaden sposób zdrowiu dawcy. Na czym to wszystko polega?

Oddawanie krwi – zasady postępowania

Pierwszy warunek oddania krwi to wiek pomiędzy 18. a 65. rokiem życia. Oprócz tego obowiązują też ogólne warunki, według których dawca:

  • waży nie mniej niż 50 kg,
  • jest zdrowy (dokładne dane zawiera poprzedzająca oddanie krwi ankieta),
  • nie chorował na żółtaczkę,
  • nie przechodził operacji,
  • nie miał wykonanego tatuażu ani nie przekłuł żadnej części ciała w ciągu ostatnich 6 miesięcy.

Zarówno w Regionalnym Centrum Krwiodawstwa, jak i w punkcie mobilnym konieczne jest udzielenie lekarzowi szczegółowych poufnych informacji o stanie zdrowia oraz oddanie próbki krwi do analizy przed właściwym pobraniem. Wynik wywiadu i badania laboratoryjnego decyduje o tym, czy osoba chętna może zostać dawcą.

Przeciwwskazania do oddania krwi

Istnieje także szereg przeciwwskazań do oddawania krwi. Krwiodawcami nie mogą być:

  • kobiety w ciąży oraz panie do 6 miesięcy po porodzie,
  • kobiety przechodzące menstruację (do 3 dni po okresie).

Krwi nie mogą oddawać między innymi:

  • osoby z aktywnymi lub przebytymi chorobami układu krążenia,
  • osoby z chorobami układu nerwowego,
  • osoby z chorobami układu pokarmowego, oddechowego, immunologicznego, moczowo-płciowego i chorobami nerek,
  • osoby z zaburzeniami krzepnięcia krwi,
  • osoby wykazujące skłonności do omdleń lub napadów drgawkowych (także, gdy te epizody ustąpiły mniej niż 3 lata temu),
  • osoby z chorobami metabolicznymi i układu endokrynnego,
  • chorzy na choroby skóry(m.in. łuszczyca),
  • chorzy na cukrzycę,
  • pacjenci z chorobami zakaźnymi,
  • chorzy na nowotwór złośliwy,
  • chorujący na gąbczaste zwyrodnienie mózgu (w tym choroba Creutzfeldta-Jakoba i jej warianty),
  • osoby, które przebyły wstrząs anafilaktyczny,
  • chorzy na kiłę,
  • osoby cierpiące na zaburzenia psychiczne spowodowane używaniem substancji psychoaktywnych,
  • narkomani.

Jak się przygotować do oddania krwi?

Wizyta w centrum krwiodawstwa składa się z kilku etapów. Pierwszym z nich jest rejestracja i wypełnienie ankiety.

Następnie dochodzi do pobrania krwi i badania poziomu hemoglobiny – w tym czasie dawca zwykle przebywa w gabinecie lekarskim, gdzie odbywa się wywiad dotyczący stanu zdrowia.

Samo pobranie krwi trwa od 6 minut (krew pełna) do godziny (płytki krwi). Następnie dawca odpoczywa i odbiera posiłek regeneracyjny.

Czy oddawanie krwi jest bezpieczne?

Nie istnieją schorzenia wynikające z regularnego oddawania krwi. 450 ml krwi pełnej to zaledwie 8-9% ogólnej objętości krwi. Organizm regeneruje tę stratę bardzo szybko.

U niektórych krwiodawców może pojawić się czasami siniec w miejscu ukłucia, a u 1-3% dawców występują przejściowe, drobne dolegliwości żołądkowe lub zasłabnięcia.

Po oddaniu krwi zaleca się wypoczynek i wypicie wody, herbaty, soku. Sprzyja temu dzień wolny, ustawowo przysługujący każdemu w dniu oddania krwi.

Oddawanie krwi po zakażeniu koronawirusem oraz szczepieniu przeciw COVID-19

Osoby, które przechorowały COVID-19 i nie mają poważnych powikłań, a ich stan zdrowia jest dobry mogą oddać krew już 14 dni po zakończonej izolacji. Jeśli osoba chce oddać krew jako ozdrowieniec, powinien przedstawić zaświadczenie o przebyciu zakażenia lub pokazać wynik testu antygenowego potwierdzający, że przeszedł zakażenie koronawirusem. Jeśli pacjent był leczony ambulatoryjnie i wymagał transfuzji krwi, musi odczekać 6 miesięcy od zakończenia leczenia.

A jak jest w przypadku szczepień? Osoby zaszczepione szczepionkami zawierającymi mRNA wirusa SARS-CoV-2, czyli Pfizer oraz Moderna, zanim oddadzą krew, muszą odczekać po każdej dawce szczepionki przynajmniej 48 h, a w przypadku innych szczepionek zalecane jest odczekanie 14 dni.

Dodatkowo osoby, u których wystąpił NOP, czyli reakcja poszczepienna, muszą odczekać przynajmniej 7 dni od ustąpienia objawów, zanim zdecydują się oddać krew.

od 12 lat
Wideo

Szczepić się czy nie szczepić [SONDA]

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na stronazdrowia.pl Strona Zdrowia