To już blisko! Zmiana czasu nie taka pozytywna, zobacz wpływ na zdrowie. Tych dolegliwości spodziewaj się po cofnięciu wskazówek zegara
Zaburzenia hormonalne wskutek zmian czasu
Cykl okołodobowy organizmu wiąże się z wydzielaniem o określonych porach różnych hormonów w organizmie, stąd jego zaburzenie prowadzi do rozchwiania gospodarki hormonalnej zarówno u kobiet, jak i u mężczyzn. Ma to bezpośredni wpływ na ich płodność.
Badania wykazały m.in. związek między pracą zmianową a biologiczną zdolnością do urodzenia dziecka: tym, jak długo zajmuje poczęcie, oraz czy przyszła matka jest w stanie donosić ciążę do wyznaczonego terminu porodu. W badaniu opisanym na łamach „Occupational and Environmental Medicine” kobiety pracujące na wieczorną i nocną zmianę (oraz o zmiennych godzinach) miały mniej dojrzałych komórek jajowych niż te aktywne w dzień.
Obniżenie płodności w postaci zmniejszenia liczny jajeczek i ich jakości okazuje się większe u kobiet z nadwagą i otyłych, a także wtedy, gdy praca w nocy wymaga dużego wysiłku fizycznego, m.in. w związku z dźwiganiem ciężkich przedmiotów.