
Ciepłe okłady soli na zatoki
Kiedy pojawia się ból zatok, warto w pierwszej kolejności sięgnąć po stary, sprawdzony sposób, jakim jest okład z soli. Ponieważ powoli uwalnia ciepło, zadziała rozgrzewająco i złagodzi dolegliwości bólowe.
Wystarczy do płóciennego woreczka (ew. czystej, gładkiej bawełnianej skarpetki) wsypać sól kuchenną – najlepiej gruboziarnistą – podgrzaną wcześniej przez kilka minut na patelni. Okład należy przyłożyć do nasady nosa i trzymać do wystygnięcia soli.

Majeranek w każdej postaci
Majeranek jest popularnym ziołem używanym zarówno w naszych kuchniach, jak i w ziołolecznictwie. Wykazuje właściwości przeciwdrobnoustrojowe, dzięki czemu może być skutecznie stosowany w celu zmniejszenia łagodnych objawów infekcji górnych dróg oddechowych.
W domowej terapii można wykorzystywać susz, jednak olejek eteryczny wykazuje lepsze działanie zwalczające drobnoustroje, a także ogranicza występowanie stanów zapalnych. Popularnym sposobem wykorzystania tego zioła jest inhalacja z użyciem olejku lub stosowanie gotowej maści majerankowej do smarowania okolic nosa.

Inhalacje z soli
Znana pod popularną nazwą „parówka”, to po prostu inhalacja z gorącej wody z dodatkiem soli – morskiej lub zwykłej. Jej działania sprowadza się do rozrzedzenia wydzieliny, oczyszczenie dróg oddechowych i ich nawilżenia.
Do miski należy wlać ok. 1 litr zagotowanej wody i wsypać 1-1,5 łyżki soli, wymieszać do rozpuszczenia. Następnie należy nachylić się nad miską i przykryć głowę ręcznikiem na ok. 15-20 minut. Ze względu na niebezpieczeństwo poparzenia jest to metoda, z której mogą korzystać tylko dorośli.

Rumianek i szałwia na katar
Rumianek to zioło o właściwościach przeciwzapalnych i hamujących rozwój drobnoustrojów. Podobne działanie ma szałwia.
W momencie pojawienia się kataru można wykonać inhalację z suszu rumianku (ok. 50 g rumianku na litr gorącej wody) lub sięgnąć po napar z szałwii. Korzystanie z obydwu tych ziół może być pomocne w zahamowaniu rozwijającej się infekcji górnych dróg oddechowych.
Należy jednak pamiętać, że szałwii powinny unikać osoby przyjmujące leki antydepresyjne i inne środki oddziałujące na układ nerwowy. Osoby zażywające leki przeciwzakrzepowe powinny najpierw skonsultować się z lekarzem.