Od zatok do stawów. Skutkiem zapalenia choroby reumatyczne. Ryzyko RZS, dny moczanowej i artrozy rośnie aż o 40 procent!

Anna Rokicka-Żuk
Anna Rokicka-Żuk
Wideo
emisja bez ograniczeń wiekowych
Problemy z zatokami miała co druga osoba, a wiele zmaga się z zapaleniem latami. Lekarze alarmują, że trzeba je leczyć! Inaczej rozwinąć się może trudna do leczenia choroba reumatyczna, często z autoagresji. Zobacz, jak rośnie ryzyko rozwoju RZS, fibromialgii czy zespołu Sjögrena, a także dny moczanowej i zwyrodnienia stawów, jeśli choroba zatok wystąpiła w ciągu ostatnich 10 lat.

Spis treści

Zapalenie zatok to zagrożenie dla całego organizmu

Zapalenie zatok w przewlekłej postaci to problem ok. 15 procent osób w Polsce, podczas gdy ostrą chorobę przeszła choć raz co drugi mieszkaniec kraju. Jednocześnie co czwarty zmaga się z chorobami reumatycznymi. Naukowcy odkryli, że problemy te są ze sobą związane. Wspólnym mianownikiem jest stan zapalny, który zagraża całemu ciału.

Starsza kobieta siedzi na łóżku i uciska nasadę nosa z powodu bólu zatok
Zawroty głowy, bóle twarzy, uczucie ucisku, rozpierania i zapchania, osłabiony węch, katar i wydzielina z nosa – takie objawy świadczą o zapaleniu zatok i wymagają leczenia vorDa/Getty Images

Choroby reumatyczne to zbiorcza nazwa schorzeń tkanki łącznej, zwłaszcza stawów, kości, ścięgien i mięśni. Należy do nich m.in. dna moczanowa, reumatoidalne zapalenie stawów (RZS), zespół Sjögrena, choroba zwyrodnieniowa stawów (inaczej artroza lub osteoartretyzm), fibromialgia czy łuszczyca stawów.

Zobacz: Pilotaż programu leczenia chorób reumatycznych

Do czynników rozwoju chorób reumatycznych należy ich historia w rodzinie, wiek, płeć, status palenia tytoniu, otyłość i wpływy środowiskowe. Teraz naukowcy z Kliniki Mayo w Minnesocie wykryli, że do tej listy trzeba dopisać zapaleniem zatok – nawet przebyte dekadę wcześniej.

W badaniu opisanym w „RMD Open” poddano analizie informacje medyczne ponad 500 tys. mieszkańców Olmsted County z lat 1966-2014, zebrane w ramach „Rochester Epidemiology Project”. Wybrano ok. 1,7 tys. pacjentów w średnim wieku 63 lat, z czego 2/3 stanowiły kobiety z nowo zdiagnozowaną układową chorobą reumatyczną o charakterze autoimmunologicznym. Dane każdej z osób porównano z informacjami nt. trzech innych, odpowiednio dobranych osób bez chorób reumatycznych.

Zatoki i choroby autoimmunologiczne. Tak rośnie ryzyko rozwoju

Wyniki badania pokazały, że przebyte zapalenie zatok to o 40 procent większe ryzyko zdiagnozowania nowej choroby reumatycznej dowolnego typu na przestrzeni kolejnych 10 lat. Najsilniejszy wpływ dotyczył zespołu antyfosfolipidowego (APS) – zagrożenie rosło aż 7-krotnie, a także zespołu Sjögrena – występował dwa razy częściej. Są to choroby autoimmunologiczne, czyli z autoagresji, gdy organizm atakuje siebie sam.

W zespole antyfosfolipidowym organizm wytwarza autoprzeciwciała przyczyniające się do powstawania zakrzepicy, w zespole Sjögrena cierpią natomiast błony śluzowe.

Im więcej przebytych epizodów zapalenia zatok, tym większe prawdopodobieństwo rozwoju chorób reumatycznych. Uczestnicy, którzy mieli ich za sobą co najmniej siedem:

  • dwukrotnie częściej słyszeli diagnozę o układowym zapalenie naczyń (vasculitis),
  • prawie 5 razy częściej zapadali na układową chorobę autoimmunologiczną,
  • ok. 9 razy częściej chorowali na zespół Sjögrena.

Czytaj też: Składnik leków na zatoki i katar niebezpieczny dla zdrowia

– Zapalenie zatok często ma związek z bakteriami chorobotwórczymi, które mogą odgrywać rolę w chorobach reumatycznych – wyjaśnia dr Cynthia Crowson, główna autorka badania. – Dodatkowo zapalenie zatok powiązano z przyspieszonym twardnieniem arterii, co przyczynia się do zwiększenia potencjalnego działania zapalnego.

Związek chorób oddechowych z reumatycznymi znano już wcześniej także z badań nad zanieczyszczeniem powietrza czy paleniem papierosów. Wykazano m.in., że dym tytoniowy wpływa negatywnie na choroby reumatyczne i układu mięśniowo-szkieletowego, a rzucenie palenia przez pacjentów wiąże się z mniejszą aktywnością choroby i zmniejszeniem ryzyka rozwoju schorzeń sercowo-naczyniowych.

– Zapalenie zatok jest powiązane z tymi czynnikami, a zależność między zapaleniem zatok i chorobami reumatycznymi nie została dobrze zbadana – wyjaśnia ekspertka. – Czynniki związane z ich rozwojem mogą mieć kluczowe znaczenie dla zapobiegania mu w przyszłości.

Już wcześniej odkryto, że zanieczyszczenia powietrza wpływają na zwiększenie ryzyka rozwoju zespołu Sjögrena, RZS, łuszczycy i dny moczanowej (podagry). W innych ustalono, że u osób ze schorzeniami reumatycznymi częściej występują choroby płuc i układu oddechowego.

To ważne badania pokazuje, jak wielki jest wpływ chorób oddechowych na rozwój chorób przewlekłych, w tym schorzeń z autoagresji. Zwraca uwagę na potrzebę skuteczniejszego leczenia chronicznych chorób zatok, które w przypadku niektórych pacjentów mogą doprowadzić do powikłań. Jego autorzy planują teraz przyjrzeć się czynnikom genetycznym, które najprawdopodobniej stoją za rozwojem obu rodzajów schorzeń, a także związkom pomiędzy ich leczeniem.

Dodaj firmę
Logo firmy Ministerstwo Zdrowia
Warszawa, ul. Miodowa 15
Autopromocja

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na stronazdrowia.pl Strona Zdrowia