
Czerwiec obfituje w surowce zielarskie, które korzystnie wpływają na organizm. Co warto teraz zbierać?
Czas przygotować suszone zioła. Sprawdź, jakie rośliny warto zbierać w czerwcu oraz poznaj ich właściwości zdrowotne. Przesuwaj zdjęcia w prawo, naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE.

Dziurawiec zwyczajny
Napary z dziurawca wykazują właściwości żółciopędne i żółciotwórcze, dzięki czemu wspomagają trawienie pokarmów tłustych i zmniejszają objawy niestrawności np. nudności, wzdęcia brzucha i zgagę. Roślina ta zawiera hipercynę i hiperforyninę, które łagodzą dolegliwości związane z depresją, stanami lękowymi i bezsennością. Ziele dziurawca może być również stosowane zewnętrznie, jako środek o działaniu przeciwgrzybiczym np. w przypadku grzybicy paznokci i stóp. Należy pamiętać, że podczas stosowania naparów z dziurawca nie powinno się opalać, ponieważ może dojść do reakcji fotouczulającej i pojawienia się przebarwień na skórze.

Wrotycz
Ziele wrotyczu charakteryzuje się działaniem żółciopędnym, rozkurczowym, przeciwzapalnym, a także przeciwpasożytniczym i przeciwgrzybiczym. Roślina ta jest źródłem kwercetny, związku o właściwościach przeciwalergicznych, dlatego picie naparów z wrotyczu może zmniejszyć uciążliwy świąd i pieczenie skóry. Warto pamiętać, że wrotycz jest źródłem tujonu, który w nadmiarze jest toksyczny. Ustalona bezpieczna ilość to ok. 250 ml naparu i odwaru stosowane 4 razy dziennie, czyli 3 łyżki suszonego ziela zalane 2 szklankami wrzącej wody.

Kwiat lipy
Lipa zaczyna kwitnąć już pod koniec czerwca, a zapach jej kwiatów kusi niejedną osobę. Kwiaty zawierają znaczne ilości antyoksydantów, które chronią komórki i tkanki przed szkodliwym działaniem wolnych rodników tlenowych. Natomiast substancje śluzowe wykazują właściwości nawilżające, łagodzące i osłaniające śluzówkę przewodu pokarmowego i gardła. Dodatkowo roślina ta charakteryzuje się działaniem napotnym, przeciwgorączkowym i przeciwkaszlowym.