
Zmiana akcji serca
Kołatanie serca to jeden z objawów zatrucia czernidlakiem pospolitym, z kolei zwolnienie akcji serca może towarzyszyć zatruciu grzybami z gatunków strzępiaków lub lejówek i być elementem tzw. zespołu muskarynowego. Jeśli podejrzewamy zatrucie, objaw ten powinien być natychmiast zgłoszony służbom ratunkowym.

Halucynacje
Halucynacje to jeden z objawów zatrucia neurotropowego, które może dodatkowo – w zależności od rodzaju zjedzonych grzybów – odznaczać się zwolnieniem akcji serca, zaburzeniami oddychania oraz ślinotokiem lub pobudzeniem, przyśpieszoną akcją serca, a nawet napadami szału. Do halucynacji prowadzą toksyczne substancje zawarte m.in. w grzybach z gatunków strzępiaków, lejówek czy muchomorowatych.

Niewydolność organów wewnętrznych
Spożycie niektórych trujących grzybów, w tym muchomora sromotnikowego, może prowadzić do ciężkich i trwałych uszkodzeń organów wewnętrznych, w tym nerek i wątroby. Działanie toksyn bywa jest tak silne, że prowadzi do niewydolności nerek oraz wątroby, co może skutkować śmiercią chorego.

Oto najgroźniejsze grzyby trujące
Najczęstsze i najbardziej niebezpieczne zatrucia spowodowane są wg GIS przez spożycie muchomora sromotnikowego, który może zostać pomylony z kanią czubajką lub gąską zieloną.