
FAKT: Długotrwała głodówka powoduje zaburzenia układu nerwowego
Głodzenie się powoduje szybsze zużywanie składników odżywczych, potrzebnych do prawidłowego funkcjonowania układu nerwowego.
Niedobór glukozy powoduje, że organizm zaczyna czerpać energię z ciał ketonowych, które wprowadzają organizm w stan kwasicy ketonowej.
Ketony początkowo powodują uczucie sytości, mimo braku dostarczania pożywienia. Niestety z czasem ten stan zmienia się i zaczynają pojawiać się zaburzenia koncentracji oraz pamięci, a także oraz problemy z logicznym myśleniem.
Dodatkowo osoby będące na głodówce często skarżą się na bóle i zawroty głowy, pogorszenie nastroju a nawet na stany depresyjne.

MIT: Długotrwałe głodówki oczyszczają organizm z toksyn
Głodówka nie należy do naturalnych sposobów odżywiania, więc nie jest też fizjologiczną metodą oczyszczania organizmu z nadmiaru toksyn. W rzeczywistości może ten proces utrudniać.
Głodzenie się powoduje zmniejszenie stężenia witamin, przeciwutleniaczy i składników mineralnych, które wspierają układ odpornościowy w walce ze stresem oksydacyjnym prowadzącym do stanów zapalnych.
Niedobór składników odżywczych zaburza również pracę wątroby, która odpowiedzialna jest za metabolizowanie toksyn i ich sprawne usuwanie z organizmu.

Zamiast nic nie jeść przez kilka dni, znacznie lepiej nie unikać spożywania pokarmów przez 16 godzin każdej doby.

Głodówka - czy jest bezpieczna i odchudza?
Brak pokarmu zaburza regulację stężenia insuliny oraz glukozy we krwi, co prowadzi do poważnych konsekwencji dla zdrowia. Dlatego całkowity post nie powinien trwać dłużej niż jeden czy dwa dni.