Kto nie powinien jeść ryb? Przeciwskazaniem do ich spożycia jest nie tylko alergia na ryby. Uważać muszą osoby z dną moczanową i migrenowcy

Marta Siesicka-Osiak
Marta Siesicka-Osiak
Wideo
od 16 lat
Śledzie, karpie i inne rybne frykasy – bez nich wielu z nas nie wyobraża sobie Wigilii. Jednak nie każdy powinien jeść ryby, zarówno w święta, jak i na co dzień. Głównym przeciwskazaniem jest alergia na ryby, jednak także osoby cierpiące na dnę moczanową czy migreny, powinny zrezygnować ze spożywania niektórych gatunków.

Spis treści

O tym, czy dana ryba nadaje się do jedzenie przy niektórych schorzeniach, decyduje nie tylko jej gatunek, ale także sposób przyrządzenia.
O tym, czy dana ryba nadaje się do jedzenie przy niektórych schorzeniach, decyduje nie tylko jej gatunek, ale także sposób przyrządzenia. gpointstudio/Pexels

Komu mogą szkodzić ryby?

Ryby cenione są przede wszystkim ze względu na dużą zawartość kwasów tłuszczowych omega-3, szczególnie kwasu EPA (eikozapentaenowy) oraz DHA (dokozaheksaenowy). Większość z nich jest również bogata w dobre jakościowo łatwo przyswajalne białko oraz witaminy takie jak A, E i D, a także składniki mineralne.

Jednak nie wszyscy mogą cieszyć się ich walorami smakowymi i zdrowotnymi. Zajrzyj do naszej galerii i zobacz, kto i kiedy powinien zrezygnować lub ograniczyć jedzenie ryb

Alergia na ryby. Jakie ryby uczulają?

Jak podaje American College of Allergy, Asthma & Immunology:

W przeciwieństwie do innych alergii pokarmowych, które zwykle obserwuje się po raz pierwszy u niemowląt i małych dzieci, alergia na ryby może ujawnić się dopiero w wieku dorosłym. W jednym z badań aż 40 procent osób zgłaszających alergię na ryby nie miało problemów z rybami, dopóki nie osiągnęli wieku dorosłego.

Uczulić mogą wszystkie ryby płetwiaste np. dorsz, tuńczyk czy łosoś, jak i owoce morza. Nie oznacza to jednak jednoczesnej alergii na ryby i skorupiaki. Osoba uczulona na jeden rodzaj ryb może bezpiecznie jeść inne gatunki. Warto omówić z alergologiem, które odmiany mogą być bezpieczne do spożycia, aby uniknąć zupełnego wykluczenia ryb z codziennej diety.

Wśród objawów alergii na ryby wymieniane są:

  • pokrzywka lub wysypka skórna,
  • nudności, skurcze żołądka, niestrawność, wymioty i/lub biegunka,
  • zatkany nos lub katar i/lub kichanie,
  • bóle głowy.
  • astma,
  • wstrząs anafilaktyczny(rzadziej), potencjalnie zagrażająca życiu reakcja, która upośledza oddychanie i może spowodować wstrząs w organizmie.

Źródło:Fish ACAAI

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na stronazdrowia.pl Strona Zdrowia