RPP informuje: ta popularna metoda leczenia boreliozy jest groźna i nieskuteczna. Zapadł wyrok w sprawie stosowania ILADS

OPRAC.:
Marta Siesicka-Osiak
Marta Siesicka-Osiak
Wideo
od 16 lat
Rzecznik Praw Pacjenta poinformował, że Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie podtrzymał stanowisko, że stosowanie metody ILADS w leczeniu boreliozy jest niezgodne z aktualną wiedzą medyczną i narusza prawa pacjenta. Na czym polega i czym grozi leczenie boreliozy w ten sposób?

Spis treści

Ta metoda leczenia boreliozy narusza prawa pacjenta

Jak podaje Rzecznik Praw Pacjenta, Sąd Administracyjny w Warszawie w pełni przychylił się do stanowiska RPP w sprawie szkodliwości stosowania metody ILDAS w leczeniu boreliozy, wskazując, że:

Zgromadzony w sprawie materiał dowodowy nie pozostawia wątpliwości co do tego, że stosowanie wielomiesięcznej antybiotykoterapii zgodnie z wytycznymi ILADS jest niezgodne z aktualną wiedzą medyczną i niebezpieczne dla pacjentów.

Stosowanie antybiotyków przez wiele miesięcy może wyniszczyć organizm.
Stosowanie antybiotyków przez wiele miesięcy może wyniszczyć organizm. 8photo/Freepik

Decyzja została wydana m.in. na podstawie opinii czterech Konsultantów wojewódzkich w dziedzinach epidemiologii oraz chorób zakaźnych. Stwierdzili oni jednoznacznie, że leczenie według wytycznych i kryteriów ILADS:

  • jest niezgodne z aktualną wiedzą medyczną i nie ma uzasadnienia medycznego,
  • nie jest skuteczne,
  • przynosi znaczne szkody dla zdrowia pacjenta,
  • aktualna wiedza medyczna nie zna „przewlekłej” boreliozy, która wymagałaby tak długiego leczenia antybiotykiem.

Konsultant krajowy i Sejmowa Komisja Zdrowia przeciwko ILDAS

Konsultant krajowy w dziedzinie chorób zakaźnych także zajął stanowisko w kwestii zasad diagnostyki i leczenia boreliozy, w którym zaznaczył, że:

Skuteczność długotrwałego stosowania antybiotykoterapii nie została potwierdzona w randomizowanych badaniach klinicznych na odpowiednio dużych grupach, a może prowadzić do istotnych działań niepożądanych oraz skutkować selekcją antybiotykoodporności w całej populacji Polski.

RPP przypomniał, że 8 lutego 2024 r. odbyło się posiedzenie Sejmowej Komisji Zdrowia w całości poświęcone metodom leczenia chorych na boreliozę, podczas którego przy współudziale ekspertów z Rady Ekspertów Naczelnej Izby Lekarskiej oraz Ministerstwa Zdrowia, jednoznacznie skrytykowano metodę ILADS jako nieskuteczną i bardzo groźną dla zdrowia pacjentów.

Czym jest metoda ILADS?

Metoda ILADS (International Lyme and Associated Diseases Society, czyli Międzynarodowe Towarzystwo Chorób Związanych z Boreliozą i Chorób Pokrewnych) opiera się na założeniu, że występuje „przewlekła” borelioza. Jej metodyka składa się z wielomiesięcznego stosowania antybiotyków (często kilku różnych), które bywa połączone z terapią uzupełniającą, związaną np. z przyjmowaniem suplementów diety.

RPP przypomina, że obowiązujące standardy zastrzegają stosowanie przy właściwie zdiagnozowanej boreliozie pojedynczego antybiotyku przez okres do 30 dni, a leczenie według ILADS zostało opracowane w oparciu o dowody niemające żadnej wartości naukowej.

Zdaniem ekspertów skutki długotrwałego stosowania antybiotykoterapii mogą być katastrofalne i powodować wystąpienie m.in. zapalenia ścięgien, zwiększenie predyspozycji do zakażeń Clostridium difficile, a także doprowadzić do trwałego uszkodzenia:

  • wątroby,
  • trzustki,
  • jelit,
  • nerek,
  • ośrodkowego układu nerwowego.

Źródło:Wyrok w sprawie stosowania metody ILADS Rzecznik Praw Pacjenta

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na stronazdrowia.pl Strona Zdrowia