
Mirabelka – niedoceniany skarb polskich ogrodów. Owoc, który szkoda zmarnować
Dojrzałe mirabelki są smaczne i słodkie, a miąższ łatwo oddziela się od pestki.

Mirabelki wyostrzają wzrok
Mirabelki zawierają beta-karoten, zaeksantynę i flawonoidy, które działają przeciwutleniająco, przeciwzapalnie, a także korzystnie na wzrok. Wspomagają one działanie plamki żółtej w oku, dzięki czemu opóźniają procesy starzenia się i wpływają na prawidłową ostrość widzenia.

Mirabelki na przeziębienie
Owoce zawierają duże ilości witaminy C, która jest naturalnym antyoksydantem, co oznacza, że zwalcza stany zapalne oraz niweluje uszkodzenia spowodowane przez wolne rodniki. Witamina C pobudza także produkcję białych krwinek, które stoją na straży układu odpornościowego i chronią przed zakażeniami.

Mirabelki na nadciśnienie i układ krążenia
W mirabelkach znajduje się sporo potasu oraz magnezu, które korzystnie wpływają na układ krążenia i pracę mięśni, dlatego dbają także o serce. Ciemne odmiany mirabelek zawierają również resweratrol (obecny także w ciemnych winogronach i czerwonym winie). Ten przeciwutleniacz zwalcza stany zapalne, reguluje przepływ krwi, zapobiega odkładaniu się blaszek miażdżycowych w żyłach i tętnicach, dzięki czemu obniża poziom cholesterolu we krwi i chroni przed rozwojem miażdżycy.