
Edukacja
Zapewnij dzieciom możliwość kształcenia na poziomie podstawowym i ponadpodstawowym.
Chociaż wcześniejsze obserwacje naukowe nie potwierdziły tej zależności, wyższy poziom edukacji jest związany z częstszym zachowaniem sprawności umysłowej aż do późnego wieku. Kluczowe jest, by dzieci uczyły się do 11. roku życia, jednak według obecnej wiedzy lepsze efekty w profilaktyce demencji zapewnia zdobywanie wiedzy aż do ukończenia 20 lat.

Ruch
Prowadź aktywny tryb życia do wieku średniego, w miarę możliwości tak długo, jak się da.
Żadna forma ruchu nie jest przy tym preferowana – rodzaj oraz intensywność aktywności należy dostosować do indywidualnych możliwości. Najważniejsze, by ruszać się jakkolwiek, najlepiej wykonując min. 10 tys. kroków dziennie (nawet w domu) i przez ok. 10 min w ciągu dnia się zmęczyć za pomocą bardziej energicznego wysiłku.

Masa ciała
Zmniejsz otyłość, zredukuj nadwagę.
Osoby z otyłością powinny dążyć przynajmniej do zredukowania współczynnika BMI, by nie przekraczał wartości 30. Najlepiej jednak schudnąć do wagi prawidłowej, czyli maks. do BMI 25. Zamiast diet cud poleca się takie zmiany w diecie i ilości ruchu, by tracić 0,5-1 kg tygodniowo, choć w początkowym okresie utrata wagi będzie znaczniejsza.

Cukrzyca
Kontroluj cukrzycę i ograniczaj jej nasilenie.
Mając cukrzycę lub zaburzenia metaboliczne popraw swoją dietę, by składała się z domowych posiłków i jak najmniej przetworzonych produktów. Przyjmuj leki, pilnuj zaleceń diety cukrzycowej oraz związanych z aktywnością, a jeśli masz nadwagę, pozbądź się nadmiaru kilogramów – dzięki temu poprawi się też glikemia. Możliwe nawet, że będzie można zredukować dawki farmaceutyków lub wręcz je odstawić!