
Bierne palenie
Unikaj kontaktu z dymem papierosowym w otoczeniu (tzw. dym z drugiej ręki).
Wdychanie dymu z czyjegoś papierosa jest niemniej szkodliwe niż palenie go samemu – to tzw. dym z drugiej ręki. Istnieje też jednak dym „z trzeciej ręki”, czyli szkodliwe związki spalania osiadające na meblach, podłogach i innych powierzchniach w pomieszczeniach, a także kumulujące się w tkaninach. Dlatego nie pozwalaj innym palić w domu albo samochodzie nawet wtedy, gdy dokładnie wietrzą mieszkanie lub wnętrze.

Urazy głowy
Zapobiegaj urazom głowy, zwłaszcza podczas zajęć o dużym ryzyku wypadku oraz przy przemieszczaniu się.
Chociaż do urazu wewnątrzczaszkowego najczęściej dochodzi w wyniku wypadków komunikacyjnych i rekreacyjnej aktywności sportowej (boks, jazda konna), sprzyjają mu też upadki, o które nietrudno zwłaszcza przy ograniczonej mobilności. Już jeden epizod dotkliwego urazowego uszkodzenia mózgu wpływa na powstawanie w tym organie złogów białka tau, których obecność ma związek z chorobą Alzheimera – najpowszechniej występującą formą demencji.

Alkohol
Nie nadużywaj alkoholu. Nie przekraczaj limitu 30 standardowych porcji w tygodniu.
Jednostka to 10 ml czystego etanolu (w USA to 14 ml, a tygodniowa liczba jednostek wynosi 21). Ilość taką zawiera 1/2 butelki piwa (250 ml), 1/2 kieliszka wina 12 proc. obj. (100 ml), 30 ml alkoholu 40 proc.
Chociaż niektóre badania sugerują, że umiarkowane spożycie alkoholu może mieć ochronne działanie na mózg, zaburzenia związane z jego nadużywaniem zwiększają prawdopodobieństwo rozwoju demencji aż trzykrotnie, co wykazały prace naukowców z Francji.

Tytoń
Rzuć palenie i wspieraj w tym innych, co przynosi korzyści zdrowotne niezależnie od wieku.
Dym papierosowy zawiera toksyczne związki pochodzące z procesów spalania, a także dodawane przez producentów. To jeden z najsilniejszych czynników przyczyniających się do stresu oksydacyjnego, który sieje spustoszenie w organizmie, uszkadzając również struktury układu nerwowego.