
Wieczorny post
Prostym sposobem na sprawne trawienie jest unikanie jedzenia późnym wieczorem. Trawienie większości pokarmów zajmuje od kilku godzin do nawet dwóch dni. Podczas snu proces trawienia spowalnia. Oznacza to, że niestrawiony pokarm jest dłużej w przewodzie pokarmowym.
To, kiedy jemy, może być równie ważne jak to, co jemy. Jedzenie przed snem również zwiększa ryzyko refluksu żołądkowego lub choroby refluksowej przełyku. Zaleca się, żeby ostatni posiłek jeść najpóźniej 2-3 godziny przed snem.

Magnez
Magnez jest stosowany m.in. przez osoby, które mają problemy ze snem. Może jednak też wspierać procesy trawienne i ułatwiać wypróżnianie.
Chociaż magnez jest bezpieczny dla większości ludzi, może mieć skutki uboczne, dlatego należy przestrzegać dawkowania podanego na opakowaniu i skonsultować się z lekarzem, jeśli wystąpią objawy takie jak:
- pocenie się,
- osłabienie,
- silne skurcze,
- biegunka.

Stymulowanie
Jeżeli nie masz czasu na stosowanie innych sposobów, skorzystaj z pobudzaczy. Jednym z najpopularniejszych jest kawa. Według jednego z badań, 29 proc. uczestników musiało skorzystać z toalety 20 minut po wypiciu filiżanki kawy.
Inną opcją oprócz kawy jest odrobina gorzkiej czekolady. Gorzka czekolada zawiera zarówno kofeinę, jak i magnez i może zwiększać spożycie błonnika.

Spożywanie wysoko przetworzonej żywności wiąże się z różnymi dolegliwościami żołądkowo-jelitowymi, w tym zaparciami lub biegunką