
Chlor w surowej kranówce
Pomimo kampanii reklamujących czystość kranówki, w dużych miastach jej jakość nie jest wcale stała, a zapach zmienia się dosłownie z dnia na dzień. Najczęściej dominuje aromat chloru, co oznacza, że woda zawiera pozostałości jego związków. Zbadano, że przyczyniają się one do rozwoju raka pęcherza. Nie wiadomo też, jakie zanieczyszczenia organiczne są obecne w kranówce. Dlatego odradza się picie nieprzegotowanej wody z kranu, a zaleca – korzystanie z filtrów, zarówno tych dzbankowych, jak i w postaci bidonów z tworzywa bez zawartości BPA. Dostępne są też filtry przepływowe, z których warto korzystać, pobierając wodę do gotowania czy np. mycia twarzy, co jest polecane w przypadku cery alergicznej i reaktywnej. Na surowo poleca się natomiast picie wody mineralnej, ew. źródlanej czy stołowej.

Plastik w przetworach
Chociaż można już kupić groszek czy kukurydzę w słoiku, większość przetworów takich jak warzywa konserwowe, owoce w syropie, ryby czy przetwory mięsne wciąż jest pakowana w puszki. Problem w tym, że wyściółka takiego metalowego opakowania zawiera tworzywo z BPA (bisfenolem A), który ma działanie hormonopodobne. Z tego powodu zwiększa zagrożenie nowotworami piersi czy prostaty, przyczynia się do nadmiernego przybierania na wadze i zaburza gospodarkę hormonalną w organizmie. Szkodliwy związek jest też zawarty w dużych butlach ze sztywnego plastiku (np. w dystrybutorach wody), a ponadto w paragonach z kas i innych wydrukach na śliskim papierze światłoczułym, z którego łatwo wchłaniają się do organizmu.

Spaliny samochodowe
Produkty spalania paliwa, jego miniaturowe kropelki, tlenki azotu i siarki, węglowodory aromatyczne i metale ciężkie to tylko część szkodliwych związków, jakie występują w spalinach. I choć problem smogu to kwestia sezonowa, w miejscach o dużym natężeniu ruchu poziom szkodliwych związków w powietrzu praktycznie nie maleje. W godzinach szczytu warto unikać zakorkowanych arterii lub ograniczyć czas przebywania w takich miejscach do minimum, a przy tym nosić maskę przeciwsmogową. Dobrym pomysłem jest też wybór transportu elektrycznego zamiast kołowego, wychodzenie na spacery i wietrzenie mieszkania w godzinach osłabienia ruchu, a także korzystanie z klimatyzacji z regularnie czyszczonymi filtrami w samochodzie czy w domu, bądź używanie oczyszczacza powietrza. Dobrze też postawić na aktywność w masce sportowej lub w klimatyzowanym klubie fitness.

Chociaż w obecnych czasach, a zwłaszcza w miastach, praktycznie nie da się uniknąć szkodliwych czynników związanych z zanieczyszczeniem powietrza i kiepskiej jakości żywnością, wciąż można znacznie ograniczyć ekspozycję organizmu na niebezpieczne związki.