
Trujące jagody w lesie. Czerniec gronkowy
Czerniec gronkowy (Actaea spicata) to bylina o liściach podobnych nieco do porzeczki i czarnych owocach, natomiast czerniec gronkowy czerwony (Actaea rubra) ma zgodnie z nazwą owoce czerwone. Zawierają one toksyny, które powodują zaczerwienienie skóry i powstawanie na niej pęcherzy. Spożycie skutkuje nudnościami i wymiotami, pojawiają się duszność i stan odurzenia.nu.

Trujące jagody w lesie. Wawrzynek wilczełyko
Owoce krzewu o nazwie wawrzynek wilczełyko (Daphne mezereum) zawierają trucizny podrażniające skórę i wywołujące jej stan zapalny, a nawet owrzodzenia i martwicę (przy dłuższym kontakcie). Spożyte powodują obrzęk w obrębie jamy ustnej, ból i pieczenie, ślinotok, pragnienie, nudności i wymioty, biegunkę i kurczowe bóle brzucha, częstoskurcz serca, gorączkę, bóle i zawroty głowy, pobudzenie ruchowe, duszność, zapaść. Zatrucie skutkuje też uszkodzeniem nerek, a świadczące o tym objawy to białkomocz i krwiomocz. Dawką śmiertelną dla dziecka może być już 10 dojrzałych owoców wawrzynka.

Trujące jagody w lesie. Kruszyna
Kruszyna pospolita lub szakłak kruszyna (Rhamnus fragula lub Frangula alnus) to krzew, którego owoce zmieniają swój kolor w trakcie dojrzewania z zielonego na czerwony, a później na czarny. Zawierają trujące alkaloidy i glikozydy. Tak samo, jak stosowana coraz rzadziej w lecznictwie kora, mają silne działanie przeczyszczające. Powodują nękające bóle brzucha, nudności i wymioty, krwawe biegunki, zawroty głowy i zaburzenia wodno-elektrolitowe, po spożyciu możliwe są zapaść i uszkodzenia nerek.

Trujące jagody w lesie. Cis
Owoce cisu pospolitego (Taxus baccata), który jest wiecznie zielonym drzewem iglastym, są niemal w całości toksyczne. Pojawiające się jesienią czerwone owoce mają wprawdzie jadalną miseczkowatą osnówkę, ale już pestki są źródłem trujących związków, więc najlepiej je omijać. Objawy zatrucia pojawiają się po 1-2 godzinach od spożycia i obejmują zaburzenia trawienne (wymioty, bóle brzucha), zawroty głowy, rozszerzenie źrenic, spłycenie oddechu, spowolnienie i nieregularność pracy serca, utrata przytomności. Rozwijająca się niewydolność krążeniowa i oddechowa mogą doprowadzić do zgonu.