Rodzaje zmarszczek na twarzy. Tak powstają broda czarownicy, marionetki, kocie łby, kurze łapki
Te zmarszczki powstają z konkretnych przyczyn. Zobacz ich rodzaje, nazwy i polecane zabiegi medycyny estetycznej.
Rodzaje zmarszczek na twarzy. Broda czarownicy
Broda czarownicy to defekt, który powstaje na skutek nadmiernego napięcia mięśnia podbródkowego. Ulega on wygięciu, przez co czubek brody staje się spiczasty i skierowany w górę. To powoduje powstanie poziomej zmarszczki odcinającej podbródek, a zmiany nasilają się z wiekiem. Nadają twarzy posępnego, srogiego lub nadąsanego wyglądu, która z profilu przypomina półksiężyc.
By pozbyć się brody czarownicy, zmniejsza się napięcie mięśnia poprzez zabieg podania do niego toksyny botulinowej. Nierówności można natomiast wypełnić, wstrzykując usieciowany kwas hialuronowy. Jeżeli problem jest związany z budową kości, pomóc może jednak chirurg estetyczny lub szczękowy.
Rodzaje zmarszczek na twarzy. Lwia zmarszczka
Lwia zmarszczka czy marsowe czoło to pionowa bruzda między brwiami, która jest głęboką zmarszczką mimiczną. Powstaje wskutek ciągle powtarzanych grymasów – odpowiada za to napięcie symetrycznych mięśni marszczących brwi oraz mięśnia prostego nosa. Jest ono związane z emocjami takimi jak złość czy zniecierpliwienie, pojawia się przy bólu. Zgodnie z nazwą nadaje twarzy srogi i groźny wygląd, dlatego często jest likwidowana.
W celu pozbycia się lwiej zmarszczki do mięśni podaje się botoks, który je paraliżuje i zapobiega nadmiernemu napinaniu. Uzupełnieniem może być kwas hialuronowy, którym wypełnia się powstałe ubytki skóry.
Rodzaje zmarszczek na twarzy. Chomiczki
Chomiczki to obwisłe policzki, czyli skóra, która utraciła swoja jędrność i stała się cienka oraz wiotka. Od środka twarzy odcinają ją bruzdy nosowo-wargowe, których widoczność również rośnie z wiekiem. Są to pionowe zagłębienia biegnące od kącików nosa w kierunku kącików ust. Powstawanie takich rysów jest związane ze starzeniem się skóry, a zwłaszcza zmianami hormonalnymi u kobiet po menopauzie.
Policzki chomika sprawiają, że twarz wydaje się zmęczona i znacznie starsza, dlatego są często zwalczane. Stosowane zabiegi wykorzystują wypełniacze z kwasu polimlekowego lub wstrzykiwanie osocza bogatopłytkowego pozyskiwanego tuż przed zabiegiem z krwi pobranej od pacjenta, którą poddaje się odwirowaniu. Otrzymany preparat jest bogaty w czynniki wzrostu, a wprowadza się go do skóry za pomocą igły lub kaniuli. Dobre efekty daje też laser frakcyjny, który powoduje przegrzanie komórek i ich koagulację, a także obkurczanie i zamknięcie naczynek. Kontrolowane mikrouszkodzenia skóry aktywują fibroblasty, zwiększając produkcji białek kolagenu i elastyny.