
Środek przeciw infekcjom wirusowym
Skoncentrowany wyciąg z owoców czarnego bzu (Sambucus nigra), najlepiej z dodatkiem cynku, wykazuje silne działanie przeciw wirusom, które wywołują przeziębienie i grypę. Dzięki bogactwu antyoksydantów, takich jak polifenole i kwasy fenolowe, łagodzi ponadto stan zapalny i pomaga zmniejszyć symptomy choroby. Warto wybierać standaryzowane preparaty z wyciągiem z owoców bzu, ew. wyciskany z niego sok bez dodatków.

Środek relaksujący i odstraszający owady
Eteryczny olejek z mięty (Mentha piperita) nie tylko skutecznie odstrasza owady i myszy, ale też poprawia nastrój, dodaje energii, pobudza umysłowo i pomaga zwalczyć zmęczenie. Oprócz tego, że ułatwia myślenie i wspomaga pamięć, ma właściwości chłodzące, rozluźniające mięśnie oddechowe i całego ciała. Olejek można stosować po kropli w pobliżu ciała w naturalnym otoczeniu, nakładać na skórę w postaci rozcieńczonej np. w maśle do ciała, rozpylać albo wdychać z chusteczki.

Środek przeciw infekcjom pęcherza moczowego
Wyciąg z żurawiny (Vaccinium macrocarpon), a także regularnie pity 100-procentowy sok tłoczony z tych owoców, dostarcza do organizmu antyoksydanty z grupy polifenoli o nazwie proantocyjanidyny (PAC). Mają one zdolność zabezpieczania ścian pęcherza moczowego i dróg moczowych przed przyleganiem chorobotwórczych bakterii. Działają przeciwzapalnie, łagodząc objawy stanów zapalnych i zmniejszają skłonność do nawrotów infekcji układu moczowego.

Środek łagodzący zapalenie zatok i wykrztuśny
Przy pierwszych objawach infekcji górnych dróg oddechowych warto postawić na wyciągi z ziół, najlepiej w postaci mieszanek zawierających wyciągi z korzenia goryczki żółtej (Gentiana lutea), kwiatów pierwiosnka z kielichem (Primula veris), kwiatów dziewanny wielkokwiatowej (Verbascum densiflorum), kwiatów czarnego bzu (Sambcus nigra), ziela werbeny lekarskiej (Verbena officinalis), i/lub ziela szczawiu polnego (Rumex acetosella).