
Środek antyseptyczny
Olejek eteryczny z drzewka herbacianego (Melaleuca alternifolia) jest naturalnym środkiem antyseptycznym i przeciwzapalnych, sprawdzającym się zwłaszcza w przypadku drobnych infekcji skóry, wyprysków, ugryzień owadów, a nawet w leczeniu dziąseł i higienie brzegów powiek (po odpowiednim rozcieńczeniu w jałowej soli fizjologicznej, a najlepiej w postaci gotowego preparatu). Składniki olejku działają antybakteryjnie, przeciwgrzybicznie i przeciwwirusowo, a także łagodzą nadmierny łojotok. Ze względu na silne działanie zawsze trzeba stosować go w postaci rozcieńczonej olejem.

Środek przeciw infekcjom górnych dróg oddechowych
Miód manuka, wytwarzany przez nowozelandzkie pszczoły z kwiatów krzewu manuka (Leptospermum scoparium), zawiera nawet tysiąc razy więcej antybakteryjnego związku o nazwie metyloglioksal (MGO) niż miody europejskie. Po rozpuszczeniu w wodzie powstaje z niego nadtlenek wodoru (woda utleniona), który jest skuteczną bronią przeciw bakteriom, grzybom i wirusom. Usprawnia też usuwanie patogenów chronionych biofilmem (np. przylegających do błon śluzowych), a ponadto wspomaga gojenie ran, przez do jest używany np. w opatrunkach na rany.

Środek na oparzenia, wypryski i blizny
Olejek z nasion jagód açai (Euterpe oleracea) jest skoncentrowanym źródłem silnych antyoksydantów, dzięki którym wspomagający gojenie zabliźnionych urazów skóry, przynosi natychmiastową ulgę i redukcję zaczerwienienia przy poparzeniach bez uszkodzeń skóry, łagodzi ukąszenia owadów, jak również ogranicza tworzenie się i widoczność blizn oraz przebarwień. Ma dość intensywny, specyficzny zapach i ciemnozielony kolor, ale jego działanie rekompensuje te niedogodności.

Środek łagodzący kaszel suchy
Przy męczącym kaszlu suchym warto sięgnąć po syrop zawierające surowce zielarskie bogate w śluzy, które działają łagodząco przy podrażnieniu i wysuszeniu błony śluzową gardła, a przy tym ułatwiają odkrztuszanie śluzu. Dobrym wyborem jest gotowy syrop cukrowy z babki lancetowatej (Plantago lanceolata), bluszczu pospolitego (Hedera helix), porostu islandzkiego (Cetraria Islandica) lub prawoślazu lekarskiego (Althaea officinalis).