
Imbir na ból gardła, kaszel i zatoki
Kłącze imbiru lekarskiego (Zingiber officinale) charakteryzuje się właściwościami przeciwzapalnymi, antybakteryjnymi oraz przeciwwirusowymi. Swoje właściwości wzmacniające imbir zawdzięcza gingerolowi i zinferonowi, czyli związkom o działaniu rozgrzewającym, napotnym i przeciwgorączkowym. Warto wspomnieć, że spożywanie ekstraktów z tej rośliny pomaga łagodzić objawy zapalenia górnych dróg oddechowych.

Eukaliptus na wirusy, kaszel i zatoki
Ziele eukaliptusa australijskiego (Eucalyptus radiata) zawiera wiele cennych substancji czynnych, w tym kamfen, limonen i pinen. Dzięki nim eukaliptus wykazuje działanie przeciwzapalne, przeciwbakteryjne i przeciwwirusowe. Stosowanie tej rośliny poleca się szczególnie w przypadku stanów zapalnych górnych dróg oddechowych.

Czarny bez na grypę, gorączkę i gardło
Owoce czarnego bzu (Sambucus nigra) to znakomite źródło składników antywirusowych: kwercetyny, kempferolu, rutyny i izokwercetyny. Dodatkowo owoce obfitują w przeciwutleniacze i witaminę C, które wspierają walkę z wolnymi rodnikami tlenowymi. Udowodniono, że spożywanie czarnego bzu podczas infekcji, może o 4 dni skrócić czas chorowania na grypę.

Czystek na wzmocnienie organizmu i przeziębienie
Ziele czystka (Cistus), a zwłaszcza czystka ladanowego (C. ladanifer) wykazuje właściwości antybakteryjne, przeciwwirusowe i przeciwgrzybicze. Wykazano, że osoby regularnie pijące czystek znacznie rzadziej chorują na różnego rodzaju infekcje. Dlaczego? Ponieważ ziele tej rośliny zawiera polifenole, które wzmacniają odporność i utrudniają namnażanie się szkodliwych drobnoustrojów chorobotwórczych.