
Jakie objawy mogą oznaczać glejaka mózgu? Sprawdź, co powinno zaniepokoić
Glejak to groźna choroba nowotworowa, która może dotyczyć osób w każdym wieku. Początkowo schorzenie nie daje objawów, a pierwsze widoczne symptomy pojawiają się dopiero w zaawansowanym stopniu choroby. Podpowiadamy, jakie dolegliwości mogą świadczyć o rozwoju glejaka mózgu.

Ból i zawroty głowy
Ból głowy często pojawia się już w pierwszym stadium glejaka, ponieważ rosnący guz uciska nerwy, co powoduje silny ból, który często promieniuje do skroni lub oczu. W przebiegu tej choroby nowotworowej często pojawiają się również zawroty głowy i trudność w utrzymaniu pionowej postawy ciała.

Nudności i wymioty
Kolejnymi objawami, które pojawiają się u pacjentów chorych na glejaka są nudności i wymioty. Często są one spowodowane silnym bólem lub zawrotami głowy, jednak mogą występować również bez tych objawów. Nudności pojawiają się w momencie, gdy guz się rozrasta i powoduje wzrost ciśnienia śródczaszkowego.

Osłabienie pamięci i zaburzenia koncentracji
Wzrost guza powoduje ucisk na wiele obszarów mózgu, co może przyczyniać się do zaburzenia pamięci, a także osłabienia koncentracji. Warto pamiętać, że ten objaw pojawia się również przy zwykłym przemęczeniu, niegroźnej infekcji lub po nieprzespanej nocy. Niepokój powinna wzbudzić sytuacja, gdy pogorszenie pamięci trwa dłużej niż 10 dni i nie mija – wtedy należy zgłosić się do lekarza pierwszego kontaktu, który wystawi skierowanie do neurologa.