
Przyjrzyj się swojej diecie
Ochota na słodycze pojawia się często, gdy dieta:
• nie zapewnia odpowiedniej dawki energii,
• oparta jest o produkty o wysokim indeksie glikemicznym (to np. jasny makaron, białe pieczywo, słodkie jogurty, drożdżówki),
• zapewnia niewystarczającą ilość białka i tłuszczu.
Pomóc powinno zastąpienie jasnych produktów zbożowych ich ciemnymi odpowiednikami, dodatek do każdego posiłku źródła białka (np. twaróg, mięso, ryby, strączki) i tłuszczu (np. olej, masło orzechowe czy orzechy). A także porcji warzyw i owoców, które zwiększą objętość dań i bardziej nasycą.

Jedz regularnie zdrowe posiłki
Nieregularnie jedzenie powoduje nagłe spadki energii, a tę organizm chce uzupełnić za pomocą słodkości. Warto postarać się o 4-5 regularnych posiłków w ciągu dnia, które będą odpowiednio zbilansowane. Oznacza to, że każdy powinien zawierać porcję:
• węglowodanów złożonych zawartych z ciemnych produktach zbożowych np. kaszy gryczanej czy owsianych płatkach,
• protein, które znajdują się w mięsie, tofu, nabiale i strączkach,
• zdrowego tłuszczu zawartego w awokado, oleju roślinnym, maśle orzechowym i orzechach,
• warzyw i owoców w ilości minimum 100 gramów.

Stosuj zdrowe zastępniki
Lubienie słodkiego smaku to nic złego, ale ponieważ nadmiar cukru w diecie nie sprzyja zdrowiu, warto poszukać zdrowszych alternatyw. Zamiast słodkiego batonika można zjeść ulubiony owoc, domowej roboty owsiane ciasteczka słodzone bananem, brownie z czerwonej fasoli, czy też kilka suszonych moreli lub śliwek. Inspiracji na fit słodkości znajduje się w sieci od groma! Pamiętaj, że zdrowe słodycze również mogą tuczyć!

Nie kupuj słodyczy na zapas
Ważną zasadą, która pomoże przerwać nałóg słodyczowy jest niekupowanie przekąsek na zapas. W chwili słabości, gdy najdzie ochota na słodycze, a nie będzie ich w domu, łatwiej pokonać słabość, niż wtedy, gdy awaryjna szuflada jest wypełniona po brzegi ulubionymi słodkościami. Lepiej zaopatrzyć się w świeże owoce.