
Skutki uboczne długotrwałego siedzenia: choroby serca
Długotrwałe siedzenie może szkodzić sercu, potencjalnie prowadząc do chorób układu krążenia. Jak wykazało jedno, mężczyźni, którzy spędzali ponad 23 godziny tygodniowo oglądając telewizję, mieli o 64 proc. większe ryzyko śmierci z powodu chorób układu krążenia niż mężczyźni, którzy oglądali telewizję tylko przez 11 godzin. Ryzyko zawału serca lub udary u osób, które dużo siedzą, wzrasta aż o 147 proc.

Skutki uboczne długotrwałego siedzenia: ryzyko zachorowania na raka
Kiedy dużo siedzimy, jesteśmy bardziej narażeni na zachorowanie na raka jelita grubego, macicy czy płuc. Starsze kobiety są bardziej narażone na raka piersi. Co ciekawe, nawet duża aktywność fizyczna tego nie zmienia – liczy się to, ile siedzimy.

Skutki uboczne długotrwałego siedzenia: depresja i stany lękowe
Mogłoby się wydawać, że siedzenie wpływa tylko na nasze ciało. Nic bardziej mylnego. Długotrwałe siedzenie oddziałuje też na naszą psychikę i powoduje, że rośnie ryzyko wystąpienia depresji lub stanów lękowych.
Może to wynikać z braku korzyści dla zdrowia psychicznego wynikających z ruchu. Aby zminimalizować ryzyko zachorowania na depresję, warto zadbać o odpowiednią dawkę aktywności fizycznej.

Skutki uboczne długotrwałego siedzenia: napięte biodra i plecy
Siedzenie sprawia, że cierpią nasze biodra i plecy. Siedzenie powoduje skrócenie zginaczy bioder. Pozycja siedząca może również uszkodzić plecy, szczególnie wtedy, jeśli przyjmujemy złą postawę lub nie korzystamy z ergonomicznego krzesła. Zła postawa podczas siedzenia może również powodować ucisk na dyski kręgosłupa, co może prowadzić do przedwczesnej degeneracji i skutkować przewlekłym bólem.