
Przeciążenie szyi
Przyczyną bólu głowy może być napięcie mięśni szyi i karku. Kilkugodzinne siedzenie przy komputerze, pochylanie się nad smartfonem lub spanie na w niewygodnej pozycji, to najczęstsze powody tej dolegliwości.
Aby temu zaradzić, podczas pracy warto wykonywać lekkie ćwiczenia rozluźniające mięśnie szyi: przechylanie głowy na boki, patrzenie raz za lewym, a następnie za prawym ramieniem, czy kręcenie kółek głową i ramionami. Warto też zadbać o dobrej jakości wyprofilowaną poduszkę, która podczas snu stabilizuje i utrzymuje kark w odpowiedniej pozycji.

Zapalenie zatok przynosowych
Ból zlokalizowany z przodu głowy i pomiędzy oczami, który nasila się podczas pochylania, może świadczyć o zapaleniu zatok przynosowych. Towarzyszą mu trudności w oddychaniu, wynikające z nabrzmiałej śluzówki nosa zatkanej obecnością w nosie gęstego i uporczywego kataru.
Inhalacje mogą pomóc zredukować ból, gdyż dzięki nim zalegająca wydzielina będzie mogła swobodnie wydostać się z nosa. Sprawdzą się także krople do nosa i leki doustne obkurczające śluzówkę.

Początek przeziębienia
Poranny ból głowy, któremu towarzyszą chrypka, katar lub podrażnienie gardła, mogą świadczyć o rozpoczynającym się przeziębieniu. W takiej sytuacji lepiej zostać w domu zaopatrzyć się w kubek ciepłej herbaty z miodem i cytryną i dobrze wygrzać.

Ból zęba lub dziąseł
Nietypową przyczyną bólu głowy są choroby zębów oraz dziąseł. Stan zapalny, który pojawia się w ich przebiegu, może promieniować do szczęki i głowy wywołując dokuczliwy ból. Doraźnie pomogą go złagodzić leki przeciwbólowe, lecz wizyta u dentysty jest nieunikniona.