
Stres
Przewlekły stres związany z nadmiarem obowiązków, pracą lub problemami osobistymi, a także nagła emocjonująca sytuacja może wywołać napięciowy ból głowy. Wiąże się on z odczuwaniem ucisku, który przypomina zaciskającą się wokół czaszki obręcz. Towarzyszą mu mdłości, brak apetytu, przyspieszenie akcji serca, zimne poty i poczucie lęku. Wzięcie dziesięciu spokojnych i głębokich oddechów, krótki spacer lub sesja jogi mogą pomóc zredukować napięcie i pozbyć się bólu głowy. Jednak, gdy stres jest przewlekły, być może warto skorzystać z pomocy psychoterapeuty.

Brak kawy
Jeśli jesteś regularnym kawoszem i nie zapewniłeś sobie porannej dawki kofeiny, ból głowy może być spowodowany jej brakiem. Dolegliwość ma wówczas charakter pulsujący i mija po wypiciu małej czarnej. Z jej ilością w ciągu dnia, nie należy jednak przesadzać, bowiem nadmiar, także może doprowadzić do bólu głowy.

Dieta bogata w pewne związki
Migrenowy ból głowy może być skorelowany ze spożywaniem produktów bogatych w aminy, czyli związki azotowe rozpowszechnione w pokarmach roślinnych i zwierzęcych. Za dolegliwości odpowiedzialne są zwłaszcza tyramina, fenyletylamina i histamina, które u osób doświadczających migren są wolniej metabolizowane. Wymienione związki występują m.in. w długo dojrzewających żółtych serach, czerwonym winie, produktach marynowanych, konserwach rybnych, przetworach mięsnych (np. kiełbasy, wędliny), czekoladzie i niektórych owocach – głównie w awokado, bananach i malinach.

Źle korygowana wada wzroku
Powodem bólu głowy może być niewykryta, lub źle korygowana wada wzroku, która powoduje napięcie mięśni gałek ocznych, a w konsekwencji ból umiejscowiony w okolicy czołowej. O pogorszeniu wzroku świadczy utrata ostrości widzenia, potrzeba mrużenia oczu, oraz uścisk głowy pojawiający się po długotrwałej pracy przy komputerze, lub czytaniu książki. Na szczęście dobranie okularów lub soczewek kontaktowych o odpowiedniej mocy zapewnią optymalne widzenie i zniwelują przyczynę bólu.