
Ból głowy
Święta Bożego Narodzenia mogą sprawić zawrót głowy – niekoniecznie w miłym wydaniu. Ból głowy lub migrena w okresie świątecznym mogą być wywołane przez stres, brak snu, kaca, a nawet świąteczne zapachy. Stres mogą nasilać też niektóre potrawy, m.in. czerwone wino, wędliny, wędzone ryby, dojrzałe sery.
Co może pomóc na bożonarodzeniowy ból głowy?
- Przebywanie na świeżym powietrzu.
- Ruch.
- Picie wody.
- Odpoczynek w cichym pomieszczeniu.
- Paracetamol.

Zgaga
Zgaga może skutecznie zepsuć dobry humor. Żeby jej uniknąć, warto odstawić alkohol i nie pić kawy po obiedzie. Warto też ograniczyć jedzenie owoców cytrusowych i soków oraz nie jeść chipsów, smażonych potraw i tłustych mięs.
W uniknięciu zgagi pomoże także powolne jedzenie, mniejsze porcje i prawidłowe przeżuwanie. Warto mieć też pod ręką ostropest plamisty.

Leki
Jeżeli przyjmujesz leki, upewnij się, że masz ich wystarczającą ilość na cały okres świąt. Sprawdź też, czy twoi bliscy są pod tym względem zabezpieczeni. Zaopatrz się w plastry, środki przeciwbólowe, wodę utlenioną i inne podstawowe rzeczy, które powinny się znaleźć w domowej apteczce.

Dna moczanowa
Dna moczanowa jest spowodowana zbyt dużą ilością kwasu moczowego we krwi. Osoby, które chorują na podagrę, muszę zwracać szczególną uwagę na dietę. Warto sprawdzić, czego należy unikać w Wigilię, w Boże Narodzenie i sylwestra.
Eksperci zalecają umiar w spożywaniu alkoholu, unikanie pokarmów o wysokiej zawartości puryn i pić dużo wody. W menu warto uwzględnić brukselkę, ziemniaki, brokuły, wiśnie, czarne porzeczki i owoce cytrusowe. Do tego dodać ćwiczenia fizyczne, zaopatrzyć się w ibuprofen i mieć zapas lodu w zamrażarce, żeby móc zrobić okłady na dotknięty obszar.
Jeżeli wystąpią mdłości, wysoka temperatura, brak apetytu i pogorszenie dny, należy zgłosić się do lekarza.