Słyszę, ale nie rozumiem. Ten problem ma co najmniej 6 procent z nas, a będzie gorzej. Można jednak zapobiegać niepełnosprawności

OPRAC.:
Anna Rokicka-Żuk
Anna Rokicka-Żuk
Wideo
emisja bez ograniczeń wiekowych
Słyszy się gorzej niektóre dźwięki i wyrazy, bardziej przeszkadza hałas. Niedosłuch wkrótce będzie coraz powszechniejszy, tymczasem można żyć łatwiej i zapobiegać pogłębianiu się ubytku. Wyjaśniamy, jak objawia się niedosłuch i co robić, by się przed nim chronić.

Spis treści

Czym jest niedosłuch?

Niedosłuch (kod H90-H91 w klasyfikacji ICD10) to ubytek słuchu wynikający z obniżenia sprawności narządu słuchu, co powoduje utrudnienia w odbiorze dźwięków lub jego utratę. W zależności od stopnia niedosłuchy, upośledzenie słyszenia może dotyczyć mniejszego lub większego zakresu głośności.

Kobieta w średni wieku w słuchawkach z lekarzem podczas badania słuchu
Proste badanie słuchu pozwala określić zakres jego ubytku Halfdark/Getty Images

Ten problem będzie się nasilał. Jak wynika z raportu Światowej Organizacji Zdrowia , słyszymy coraz gorzej. Do 2050 roku prawie 2,5 mld ludzi na świecie, czyli jedna na cztery osoby, będzie żyć z pewnym stopniem ubytku słuchu. W Polsce niedosłuch i inne problemy ze słuchem ma 6 procent osób, co przekazał Narodowy Fundusz Zdrowia w ramach cyklu „Środa z profilaktyką”. Niektóre szacunki mówią przy tym, że trudności mogą dotyczyć co dziesiątego Polaka.

„Liczba osób z niedosłuchem rośnie w wyniku starzenia się społeczeństwa. Coraz częściej problemy ze słuchem mają też młodsi – to efekt życia w hałasie generowanym przez tętniące życiem miasta, ale również głośne sprzęty elektroniczne, przenośne odtwarzacze muzyczne wyposażone w słuchawki, w tym smartfony – podał NFZ. – Pierwsze objawy pogorszenia słuchu są często przez nas bagatelizowane. Nieleczone, mogą nieść ze sobą poważne konsekwencje takie, jak niedosłuch, wycofanie, demencja.”

Czytaj: Ubytek słuchu idzie w parze z rozwojem demencji

O dobry słuch można też zadbać dzięki działaniom profilaktycznym. Żeby zmniejszyć ryzyko jego utraty warto m.in. przyciszyć muzykę czy telewizor, a zwłaszcza dźwięk w słuchawkach. Eksperci polecają także stosowanie ochraniaczy na uszy w czasie przebywania w hałasie, a także stosować do czyszczenia uszu stosować środki zmiękczające woskowinę.

Zobacz: Te choroby objawiają się nadmiarem woskowiny usznej

Utrzymanie narządu słuchu w dobrej kondycji sprzyja ruch, ponieważ poprawia mikrokrążenie m.in. w uchu i obniża ciśnienie krwi. Ważna jest też odpowiednia dieta, bogata m.in. z witaminy i żelazo.

Na pogorszenie słuchu wpływają jednak nie tylko procesy starzenia. Do innych czynników – oprócz tych genetycznych, które zwiększających ryzyko ubytku słuchu, należą:

  • przebyte urazy głowy i ucha,
  • zapalenie ucha,
  • niektóre ogólnoustrojowe infekcja wirusowe, jak grypa, świnka, różyczka,
  • cukrzyca,
  • miażdżyca,
  • nadciśnienie tętnicze,
  • otyłość,
  • niekontrolowane stosowanie niektórych antybiotyków i innych leków ototoksycznych.

Aby chronić słuch, należy leczyć i kontrolować te choroby, a leki mogące uszkadzać narząd słuchu stosować tylko pod opieką lekarza. Warto ponadto badać swój słuch.

Jak słyszy osoba z niedosłuchem? Jak poznać problemy ze słuchem?

Osoba z niedosłuchem zazwyczaj słyszy dobrze niskie tony, jednak problem sprawiają te wysokie, wyrazy z niektórymi spółgłoskami, które są wymawiane ciszej (m.in. z, s czy f), głos dziecka czy kobiecy. Często ma wrażenie, że „słucha, ale nie słyszy”, ma także problem z ich rozumieniem, gdy w tle jest hałas.

Zaburzenia słuchu można poznać też po innych objawach, które powinny skłonić do jego zbadania. Należą do nich:

  • ustawianie głośno telewizora czy radia,
  • dopytywania o słowa podczas rozmowy
  • problemy z nadążaniem za rozmowami, zwłaszcza kilku osób,
  • trudności w rozumieniu rozmów telefonicznych,
  • problemy z lokalizacją źródła dźwięku,
  • wrażenie, że inni mówią niewyraźnie,
  • objawy szumów usznych, np. dzwonienie, brzęczenie, pisk.

Pytania o te kwestie znajdują się w wielu domowych testach słuchu, które pomagają wstępnie rozpoznać problem samodzielnie i są dostępne w wielu wersjach w internecie. Wiele firm oferujących aparaty słuchowe zapewnia też na swoich stronach bezpłatny test słuchu online w postaci krótkiego badania dźwiękowego.

Jak diagnozuje się niedosłuch?

Niedosłuch można wykryć już u noworodka. W Polsce wszystkie dzieci przechodzą badanie słuchu tuż po narodzeniu, co zapewnia Program Powszechnych Przesiewowych Badań Słuchu u Noworodków.

Natomiast chorobami uszu i problemami ze słuchem u dorosłych zajmuje się otolaryngolog. Skierowanie na leczenie w ramach NFZ można uzyskać od swojego lekarza podstawowej opieki zdrowotnej. Przy podejrzeniu ubytku słuchu otolaryngolog może skierować osobę do specjalisty audiologa. Nieinwazyjnym badaniem słuchu jest audiometria tonalna, a w razie potrzeby wykonuje się także tympanometrię.

„Jeżeli masz 45 lat lub więcej, pamiętaj o kontrolnych wizytach u laryngologa. Po pomoc zwróć się również, jeśli masz przewlekłe zapalenie uszu lub niedosłuch oraz jeśli pracujesz w hałasie” – informuje Narodowy Fundusz Zdrowia.

W przypadku stwierdzonego niedosłuchu jakość codziennego życia może poprawić aparat słuchowy, który pomaga spowolnić pogłębianie się wady słuchu i związana z nią niepełnosprawność, a także pogorszenie funkcji mózgu. Na takie urządzenie można otrzymać dofinansowanie NFZ. (PAP)

Aleksandra Kiełczykowska
ak/ joz/ arz

Dodaj firmę
Logo firmy Narodowy Fundusz Zdrowia Centrala
Warszawa, ul. Rakowiecka 26/30
Autopromocja

Źródło:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na stronazdrowia.pl Strona Zdrowia