Masz te dwa objawy? To znak, że pora na pilną kolonoskopię nawet przed 50. Tak może objawiać się rak jelita grubego

Marta Siesicka-Osiak
Marta Siesicka-Osiak
Wideo
od 16 lat
Nie musisz mieć 50 lat i spektakularnych objawów, aby zgłosić się na kolonoskopię. To badanie często ratuje życie, bo jest w stanie wykryć raka jelita w początkowym stadium. Lekarz onkolog zwraca uwagę, na dwa nieoczywiste objawy raka jelita grubego, które powinny skłonić cię do pilnej wizyty u specjalisty.

Spis treści

Jakie są pierwsze objawy raka jelita grubego? Lekarz wskazuje 2 nieoczywiste

Jak podaje Krajowy Rejestr Nowotworów, w 2021 roku w Polsce odnotowano 18 tys. zachorowań na nowotwory złośliwe jelita grubego, w tym 10 tys. wśród mężczyzn i 8 tys. wśród kobiet. Objawy raka jelita grubego mogą być mylone z zespołem jelita drażliwego.

Rak jelita grubego daje szereg objawów, które łatwo pomylić z inną chorobą lub zignorować.
Rak jelita grubego daje szereg objawów, które łatwo pomylić z inną chorobą lub zignorować. Freepik

Wśród najczęstszych objawów wymieniane są przewlekłe problemy z wypróżnianiem – naprzemienne biegunki i zaparcia oraz bóle brzucha. Jednak lekarz zajmujący się na co dzień pacjentami z rakiem jelita grubego wskazuje dwa inne, rzadkie objawy choroby.

Dr James Cleary, gastroenterog i onkolog, powiedział w Business Insider, że anemia i niezamierzona utrata wagi mogą być oznakami choroby, która jest często nazywana „cichym zabójcą”.

– Jeśli masz jeden z tych objawów, powinieneś pomyśleć o kolonoskopii, ale jeśli masz obydwa, to statystycznie rzecz biorąc, twoje szanse są większe i naprawdę powinieneś iść na kolonoskopię – tłumaczy specjalista.

Kolonoskopia, która jest badaniem przesiewowym w kierunku raka jelita grubego, zalecana jest profilaktycznie po 50 r.ż. Jednak, jeśli masz mniej lat, a obserwujesz u siebie powyższe zmiany, koniecznie umów się na badanie.

Co ma wspólnego anemia z rakiem jelita grubego?

Jednym z nieoczywistych objawów raka jelita grubego jest niedokrwistość. Często cierpią na nią miesiączkujące kobiety oraz osoby na diecie bezmięsnej, dlatego właśnie one powinny być szczególnie wyczulone na krew w stolcu.

Krew z odbytu pojawiająca się w kale lub widoczna na papierze podczas podcierania, mająca kolor jasnoczerwony może pochodzić np. z hemoroidów, ale także z okrężnicy. Regularna, ale często niewidoczna, utrata krwi może skutkować niedokrwistością.

– Kiedy okaże się, że masz niedokrwistość z niedoboru żelaza, myślę, że najważniejsze pytanie zawsze będzie brzmiało: „z czego ta niedokrwistość wynika?” – powiedział dr Cleary. – Jeśli nie możesz podać dobrej przyczyny, to naprawdę powinieneś poddać się kolonoskopii – dodaje.

Utrata wagi bez wyraźnej przyczyny to znak alarmowy

Kolejnym objawem raka jelita grubego, który może wydawać się nieoczywisty, jest niezamierzona utrata wagi. Skąd bierze się spadek masy ciała? Z tego, że rak jelita grubego może prowadzić do zmian w pracy jelit np. zwiększonych biegunek.

Częste wypróżnianie sprawia, że organizm zbyt szybko trawi pokarm i nie jest w stanie wchłonąć z niego zarówno kalorii, jak i składników odżywczych. Ponadto rakowi jelita grubego często towarzyszą bóle brzucha i nudności, które mogą sprawić, że nie masz ochoty na jedzenie. Powodem do niepokoju powinno być schudniecie bez wyraźniej przyczyny, od 5 do 10 kg w ciągu 6 miesięcy do roku.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na stronazdrowia.pl Strona Zdrowia