
Zioła na kaszel i płuca. Podbiał
Kwiaty i pozbawione ogonków liście podbiału pospolitego (Tussilago farfara) zawierają przeciwutleniacze o działaniu zmniejszającym stan zapalnym, a także rozkurczowym i ściągającym (więcej w kwiatach), oraz wykrztuśnym, za co odpowiadają obecne w nich natomiast śluzy (więcej w liściach). Za sprawą garbników zioło zwalcza też obrzęk i drobnoustroje. Polecane jest w zapaleniu oskrzeli, podrażnieniu krtani i jamy ustnej czy suchym kaszlu, zwłaszcza w mieszankach i krótkich kuracjach (do 6 tygodni w roku). Kuracja podbiałem nie jest przeznaczona dla kobiet w ciąży, karmiących i dzieci.

Zioła na kaszel i płuca. Babka lancetowata
Liść babki lancetowatej (Plantaginis lanceolata) zawiera cenne antyoksydanty, m.in. glikozydy irydoidowe, o działaniu przeciwzapalnym, hamującym rozwój bakterii i rozkurczającym oskrzela przy ich zapaleniu i astmie. Dzięki śluzom i garbnikom ma też działanie łagodzące oraz zmniejszające obrzęk i przekrwienie błon śluzowych. Roślina jest też polecana przy oddechowych objawach alergii, a także zapaleniu krtani i gardła. To jedno z najbezpieczniejszych ziół.

Zioła na kaszel i płuca. Iglaki
Rośliny iglaste są źródłem cennych olejków eterycznych, które są zawarte w ich igłach, pączkach oraz młodych pędach i mają szczególnie korzystny wpływ na drogi oddechowe. Oprócz suszu i mieszanek ziołowych można kupić olejek sosnowy – z sosny zwyczajnej (Pinus sylvestris), świerkowy – ze świerku pospolitego (Picea abies) i czarnego (Picea mariana) oraz jodłowy – z jodły pospolitej, inaczej białej (Abies alba) lub syberyjskiej (Abies sibirica) – to olejek pichtowy. Obfitują one w składniki antyseptyczne, pobudzające krążenie i rozkurczowe, a dzięki temu przeciwkaszlowe i wykrztuśne.

Jeżeli problemy oddechowe utrzymują się pomimo naturalnego leczenia dłużej niż dwa tygodnie, należy skonsultować się z lekarzem.