
Osłabienie mięśni
Sód jest również odpowiedzialny za prawidłowe przewodzenie impulsów nerwowych oraz kurczliwość mięśni. W momencie, gdy jego stężenie w organizmie przekracza 145 mmol/l może dojść do uszkodzenia synaps, czyli połączeń nerwowych, co z kolei negatywnie wpływa na pracę mięśni. Pacjenci z hipernatremią często skarzą się również na pogorszenie kondycji i utratę siły mięśniowej.

Zaburzenia rytmu serca
Sód zwiększa ciśnienie tętnicze krwi i powoduje zatrzymanie się wody w organizmie, co bezpośrednio wpływa na zaburzenia rytmu serca. Pacjenci z hipernatremią są znacznie bardziej narażeni na rozwój choroby niedokrwiennej serca i udaru mózgu. Warto także wspomnieć, że długotrwała i nieleczona hipernatremia może prowadzić do przepełnienia naczyń krwionośnych i zatrzymania akcji serca.

Ból głowy
Kolejnym objawem, który może wskazywać na nadmiar sodu w organizmie jest silny bol głowy, który najczęściej jest konsekwencją zbyt wysokiego ciśnienia tętniczego krwi. W jednym z badań naukowych udowodniono, że nadmiar sodu we krwi może powodować silny ból głowy, a także wywoływać długotrwałe ataki migreny.
Zaobserwowano również, że pacjenci, którzy spożywaj mniej niż 5 g soli dziennie znacznie rzadziej doświadczają migren z tzw. aurą, czyli nieprawidłowym widzeniem przedmiotów, pojawieniem się jasnych plam i mroczków przed oczami lub nadwrażliwości na światło i dźwięki.