Takie paznokcie mogą być objawem chorób. Zobacz, co oznaczają plamy na paznokciach, a co bruzdy i paski, oraz jak wyglądają tego typu zmiany
Zniszczone paznokcie
Złuszczanie się wierzchnich warstw płytki paznokcia, jej rozwarstwianie się i kruszenie to najczęściej efekty jej kontaktu z niszczycielskimi związkami chemicznymi. Brak ochrony dłonie działaniem detergentów, wielogodzinne macerowanie paznokcie w rękawiczkach, częste stosowanie lakierów i zmywaczy, a także nieprawidłowe usuwanie paznokci sztucznych, to największe grzechy przeciwko zdrowemu manicure.
Skutkiem zniszczenia płytki przez szkodliwe chemikalia może być koilonychia, czyli występowanie ścieńczonych, wklęsłych paznokci z wywiniętymi brzegami, choć mogą też wynikać z urazu, niedoboru żelaza lub działania innych czynników (choroba wieńcowa, niedoczynność tarczycy).
Osłabienie i rozdwajanie się paznokci często wynika z chorób tarczycy. Poważniejsze zmiany często wynikają z miażdżycy i cukrzycy, jak również innych chorób, w których dochodzi do niedokrwienia palców i zmian w obrębie naczyń włosowatych odżywiających tkanki paznokci.
Podatność płytki paznokciowej na uszkodzenia, jej kruchość, łamliwość i zmatowienie, może być też związana z niedoborami odżywczymi. Najczęściej dotyczą one zwłaszcza takich składników, jak wapń, magnez, jod, cynk, żelazo czy krzem, a także witaminy z grupy B.
Szorstkość, zmniejszona grubość i nieregularna powierzchnia płytki, podobnie jak nieprawidłowości w budowie paznokcia, mogą być też dziedziczna.