
Włącz muzykę dla ożywienia
Muzyka ma dobitny wpływ na mózg – potrafi uspokoić, ale także pobudzić. I to w krótkim czasie, a przecież o to nam chodzi. Wystarczą do tego ulubiony utwór i słuchawki. Zbadano, że tylko 6 minut słuchania ma istotny wpływ na naszą czujność i nastrój. Jak wykazały prac Brytyjskiej Akademii Terapii Dźwiękiem, słuchanie przez taki cas muzyki sprawiło, że 89 proc. uczestników odczuło poprawę poziomu energii, 82 proc. zyskał lepszą kontrolę nad sprawami, a 65 proc. było bardziej szczęśliwymi i częściej się śmiało.

Zapal światła, by się pobudzić
Zmęczenie zwłaszcza zimą i po południu ma często związek z niedoborem światła. Właśnie dlatego czujemy senność wieczorem, bo wyzwala ona produkcję hormonu snu – melatoniny. By ożywić swój mózg i nie zasypiać wcześniej, zapal więcej lamp. Zadbaj o to, by było to jasne światło – ew. wymień żarówki na takie, które mają 1200-1600 lumenów.

Wąchaj zapachy na zmęczenie
Niski poziom energii podniosą olejki eteryczne o potwierdzonym działaniu stymulującym układ nerwowy. Należy do nich zwłaszcza naturalny olejek miętowy, który ma właściwości przeciwzmęczeniowe. Olejek eukaliptusowy pomaga obudzić się i jaśniej myśleć. Pobudzający jest także olejek rozmarynowy, który poprawia uwagę i pamięć.

Zadzwoń do przyjaciółki, by pokonać znużenie
Kontakty towarzyskie mogą działać pobudzająco, a to z powodu wydzielających się hormonów. Dopamina i oksytocyna obniża poziom stresu, podnosząc nastrój i poziom energii. To także ożywienie pracy mózgu, które pomoże pokonać resztę dnia.