
Zmniejszenie masy mięśniowej
Hormony steroidowe, do których należy kortyzol odpowiadają za rozpad włókien kurczliwych mięśni oraz zmniejszają produkcję białek budulcowych w organizmie.
Z tego względu osoby z chronicznym wysokim stężeniem kortyzolu we krwi mogą zaobserwować ubytki masy mięśniowej, szczególnie w kończynach górnych.

Problemy ze snem
Zbyt długo utrzymujący się wysoki poziom kortyzolu, czyli hormonu stresu zwiększa wydzielanie adrenaliny i noradrenaliny, które działają pobudzająco na organizm i mogą utrudniać zasypianie, a także powodować bezsenność.

Nadciśnienie tętnicze krwi
Kortyzol nasila wydzielanie adrenaliny, która obkurcza naczynia krwionośne, co skutkuje wzrostem ciśnienia tętniczego krwi.
Nadciśnieniu często towarzyszą także bóle i zawroty głowy oraz niepokój.

Otłuszczenie organizmu
Ciągle utrzymujący się wysoki poziom kortyzolu we krwi skutkuje gromadzeniem się tkanki tłuszczowej w okolicy karku, szyi oraz brzucha.
Typowym objawem zespołu Cushinga, czyli nadmiernego stężenia glikokortykosteroidów w organizmie, w tym kortyzolu jest twarz przypominająca „księżyc w pełni”.
Dodatkowo gromadzenie się tkanki tłuszczowej w okolicy brzucha może powodować wzrost napięcia skóry, co często skutkuje powstawaniem charakterystycznych rozstępów.