Kłopoty z zajściem w ciążę. Jak walczyć z problemem bezpłodności?
Zmiana stylu życia
Najczęstszą przyczyną problemów z płodnością są złe nawyki żywieniowe i niewłaściwy styl życia. Niewiele osób zdaje sobie z tego sprawę, że palenie papierosów, spożywanie alkoholu i zażywanie narkotyków, bardzo destrukcyjnie wpływa na nasz organizm. Konsekwencją uzależnienia od wyżej wymienionych używek mogą być dysfunkcje w funkcjonowaniu układu hormonalnego, występujące pod postacią: zaburzeń erekcji i potencji, problemami z libido (popęd seksualny). Nie bez znaczenia przy tym jest to, że używki zmniejszają zasobność organizmu w witaminy i substancje mineralne.
Tymczasowa niepłodność może towarzyszyć różnego rodzaju nietolerancjom pokarmowym. Dlatego pary, które przez dłuższy czas bezskutecznie starają się o potomstwo, powinni wykonać test na nietolerancje pokarmowe. Z tym że należy go wykonać dopiero wówczas, gdy podstawowe badania diagnostyczne nie wykażą żadnych nieprawidłowości. Mowa tu głównie o USG transswaginalnym, Teście Simsa-Huhnera, badaniach tarczycy (TSH, FT3, FT4) i badaniach hormonów płciowych.
Negatywny wpływ na zdolności prokreacyjne ma zarówno zbyt mała, jak i zbyt duża masa ciała. Wiąże się to przede wszystkim z zaburzeniami gospodarki hormonalnej organizmu. Według badań proces starania się o dziecko u kobiet z niedowagą jest dwa razy dłuższy niż u kobiet z prawidłową masą ciała.
Niezwykle duży wpływ na płodność może mieć również stres, który związany jest bezpośrednio z problemami z płodnością. W takiej sytuacji warto ograniczyć liczbę sytuacji stresogennych (np. w pracy), a także wypracować skuteczne metody walki ze stresem.