
Pogorszenie nastroju i stany depresyjne
Biotyna jest niezbędna do produkcji osłonek mielinowych, które chronią komórki nerwowe przed uszkodzeniem. Dodatkowo wykazano, że witamina B7 wspomaga proces pozyskiwania energii, która przekazywana jest komórkom nerwowym. Dlatego niedobór biotyny w organizmie może przyczyniać się do pogorszenia nastroju, a nawet pojawienia się stanów depresyjnych.

Zmęczenie i senność
Zmęczenie jest niecharakterystycznym objawem, ponieważ pojawia się nie tylko przy niedoborach żywieniowych, ale także w przypadku nowotworów, zaburzeń pracy wątroby, tarczycy i nerek, a także chorób autoimmunologicznych. Natomiast niedobór biotyny zaburza funkcjonowanie układu nerwowego, co bezpośrednio wpływa na spowolnienie jego pracy i pojawienie się zmęczenia i senności.

Ból mięśni
Jednym z niespecyficznych objawów niedoboru witaminy H jest silny ból i zmęczenie mięśni. Biotyna wpływa na produkcję osłonek mielinowych ochraniających komórki nerwowe, a jej niedobór bezpośrednio wiąże się z osłabieniem przewodzenia nerwowego i osłabieniem kondycji mięśni. Dlatego ta witamina jest niezbędna szczególnie w diecie osób uprawiających wyczynowo sport. W badaniach naukowych wykazano również, że codzienne podawanie 300 mg biotyny osobom ze stwardnieniem rozsianym, przez 9-36 miesięcy, znacząco poprawia funkcjonowanie ich mięśni. Warto jednak pamiętać, że tak wysokie dawki biotyny może zlecić tylko lekarz, po wcześniejszej ocenie stanu zdrowia pacjenta.

Parastezje, czyli uczucie mrowienia
Uczucie mrowienia dłoni i stóp jest niespecyficznym objawem, ponieważ może pojawić się również w wyniku dyskopatii kręgosłupa, miażdżycy, niedoboru wapnia, potasu lub magnezu, a także jako skutek stosowania niektórych leków. Mrowienie może pojawić się również w przypadku niedoboru biotyny, ponieważ jej nieprawidłowe stężenie zaburza wrażliwość komórek czuciowych.