
Spryskaj się wodą
Gdy nie ma czasu na kąpiel, można spryskać wodą twarz, zwilżyć włosy, a nawet ochlapać ubranie, które i tak zaraz wyschnie. Nie mając dostępu do basenu, jeziora, rzeki czy morza, można korzystać z miejskich ścian wodnych albo podobnych instalacji (ale nie fontann, co jest groźne dla zdrowia i zabronione przepisami). Można też nosić przy sobie wodę termalną w aerozolu, jednak posiadaczki suchej cery powinny wybierać rodzaje o dużym stężeniu składników mineralnych, która pomaga utrzymać nawilżenie skóry. Innym rozwiązaniem są mgiełki w aerozolu, należy jednak pamiętać, że zawarte w nich kompozycje zapachowe i dodatki typu konserwanty mogą pod wpływem słońca doprowadzić do podrażnień i alergii skórnych.

Organizm schładza się zwłaszcza odparowując ze skóry wodę wydalaną wraz z potem. By uzupełniać jej ubytki latem, potrzeba nawet kilku dodatkowych litrów wody. Ilość zależy od tego, czy jesteśmy aktywni i przebywamy na zewnątrz.

Przegrzanie organizmu w upalny dzień może być groźna dla zdrowia lub życia. Warto dbać o siebie przez nawadnianie organizmu i szukając sposobu na schłodzenie się.

Jak przetrwać upał? Zobacz, jak najlepiej schłodzić organizm i uniknąć groźnego przegrzania. Podpowiadamy też, jak rozpoznać jego objawy
W nagłych przypadkach najlepiej zastosować wszystkie dostępne metody schładzania naraz.