
Unikanie rozmów i stosowanie ograniczonego zasobu słów
Atypowym objawem depresji jest spowolnienie mowy i stosowanie tylko prostych słów. Pacjenci artykułują mniej złożone zdania i często wypowiadają je w zwolnionym tempie. Dodatkowo chorzy niechętnie uczestniczą w konwersacjach i wolą słuchać rozmówcy, niż odpowiadać na zadawane pytania.

Bezsenność lub utrudnione wstawanie z łóżka
Obecnie panuje przekonanie, że osoby chore na depresję przez cały czas śpią. W niektórych przypadkach jest to prawdą, jednak znaczna część pacjentów skarży się na problemy z zasypianiem, bezsenność lub niechęć do wstawania z łóżka, szczególnie po odpoczynku nocnym. Dodatkowo pacjenci z depresją często wolą przeleżeć cały dzień w łóżku, najlepiej unikając przy tym kontaktu z innymi osobami.

Pobudzenie psychoruchowe
Pobudzenie psychoruchowe jest nietypowym objawem depresji, ponieważ dotyczy tylko niewielkiego odsetka chorych. Tacy pacjenci odczuwają potrzebę bycia w ciągłym ruchu, wykonują wszystko w pośpiechu i często podejmują ryzykowne zachowania. Ten nietypowy objaw rzadko kojarzony jest z depresją, dlatego może opóźniać postawienie prawidłowej diagnozy.

Jakie są nietypowe objawy depresji? Sprawdź, na co zwrócić szczególną uwagę
Depresja to poważna choroba, która przez długi czas może nie dawać specyficznych objawów, dlatego łatwo pomylić ją z symptomami zmęczeniem lub przepracowaniem.
Jakie nietypowe dolegliwości i problemy mogą świadczyć o rozwoju tej choroby.