
Jakie są nietypowe objawy depresji? Sprawdź, na co zwrócić szczególną uwagę
Depresja to poważna choroba, która przez długi czas może nie dawać specyficznych objawów, dlatego łatwo pomylić ją z symptomami zmęczeniem lub przepracowaniem. Jakie nietypowe dolegliwości i problemy mogą świadczyć o rozwoju tej choroby?

Maski bólowe, czyli ból różnych części ciała
W przypadku depresji mogą pojawić się tzw. maski bólowe, czyli objawy wskazujących na rozwój chorób przewlekłych. Szacuje się, że maski bólowe występują u 6-7 proc. chorych na depresję.
Jakie części ciała najczęściej bolą przy depresji? Pacjenci najczęściej skarżą się na ból: brzucha, klatki piersiowej, głowy, narządów płciowych oraz kończyn dolnych.

Maski psychosomatyczne i wegetatywne, czyli objawy ze strony różnych układów
U pacjentów z depresją często wyróżnia się również maski psychosomatyczne i wegetatywne, czyli dolegliwości mogące świadczyć o rozwoju choroby przewlekłej.
Do najczęstszych symptomów zalicza się: lęki i fobie, natręctwa, problemy z układem krążenia (w tym obrzęki, nadciśnienie tętnicze krwi, zawroty głowy, omdlenia i tachykardia, czyli przyspieszona akcja serca), zaburzenia odżywiania oraz skłonność do sięgania po używki.
Dodatkowo mogą pojawiać się: mrowienie ciała, zaburzenia miesiączkowania, nudności, zaparcia, zawroty głowy, spadek libido i zaburzenia erekcji.

Spowolnienie ruchowe
Kolejnym niecharakterystycznym objawem depresji jest spowolnienie ruchowe. Pacjenci zaczynają wolniej się poruszać, a wykonywanie codziennych czynności zajmuje im znacznie więcej czasu niż normalnie. Chorzy na depresję mogą także wykonywać swoją pracę wolniej i mniej dokładnie.