
Dim sum
Małe chińskie pierożki z cienkiego ciasta ryżowego, nadziewane mięsem, warzywami, owocami morza lub mieszanką tych składników i ugotowane na parze, ew. usmażone w głębokim oleju. Są tradycyjnie podawane do herbaty.

Okra
To niedojrzałe owoce rosnącego w gorących klimatach piżmianu jadalnego o podłużnym kształcie i pięciokątnym przekroju, jedzone jako warzywo. Są dostępne w postaci marynowanej i pojawiają się nawet w dyskontach. Mają wysoką zawartość rozpuszczalnego błonnika.
Podobnie brzmi nazwa okara – to rozdrobnione nasiona soi, pozostałe po wypłukaniu z niego rozpuszczalnych związków w procesie produkcji mleczka sojowego. Używa się jej jak mąki czy masy bazowej, np. do przygotowania roślinnego sernika.

Falafel
Bliskowschodnie kotleciki z grochu włoskiego (cieciorki), a często też z nasion bobu lub z ich dodatkiem. Klasyczne zawierają mielony kmin rzymski z nasionami kolendry, a często też natkę pietruszki.
Wielu osobom falafel kojarzy się z kebabem – jest dostępny w tych samych lokalach jako opcja bezmięsna, choć nie zawsze wegańska. W niektórych kuchniach świata, gdzie tradycyjnie występuje falafel, dodaje się do niego jajko, choć nie jest w ogóle potrzebne: właściwie przygotowana masa z namoczonych surowych nasion strączkowych nie rozpada się przy smażeniu.

Topinambur
Bulwy słonecznika bulwiastego, nazywanego też jerozolimskim karczochem, to produkt używany podobnie do ziemniaków i wyróżniający się silnym smakiem świeżego słonecznika. Można robić z nich czipsy, purée, jeść pieczone lub jako składnik dań jednogarnkowych.