
Mrożone pieczywo jest gorszej jakości
Mrożenie to najlepszy sposób na przechowywanie żywności, również pieczywa. Dzięki temu możemy zamrozić nadmiar kupionego czy własnoręcznie zrobionego wypieku, dzięki czemu nie marnujemy żywności, a po odmrożeniu możemy cieszyć się świeżym chlebem bez konieczności kupowania kolejnego.
Należy tylko pamiętać, żeby wybierać pieczywo dobrej jakości, które w składzie powinno mieć jedynie mąkę, wodę, sól, zakwas lub drożdże i dodatki typu orzechy, nasiona, ziarna.
Taki produkt najlepiej zamrażać jak jest świeży, czyli tego samego dnia, w którym go kupiliśmy lub zrobiliśmy. Pieczony chleb musi jednak całkowicie ostygnąć. Najlepiej do zamrażania używać szczelnych foliowych woreczków, a chleb przechowywać w zamrażarce maksymalnie do 3 miesięcy. Chleb na zakwasie natomiast można mrozić krócej, bo do 1 miesiąca.

Pieczywo na drożdżach jest gorsze od tego na zakwasie
Zarówno zakwas, jak i drożdże posiadają wiele cennych wartości odżywczych. Zakwas używany do wyrobu chleba na zakwasie powstaje w procesie fermentacji. Rozwijające się w nim bakterie kwasu mlekowego spulchniają ciasto i pozwalają mu wyrosnąć. Chleby na zakwasie piecze się z mąki żytniej lub mieszanej, ponieważ pszenna się do nich nie nadaje. Chleb na zakwasie jest bardziej trwały niż drożdżowy i pozostaje świeży nawet przez 7 dni. Ma on także niższy indeks glikemiczny, a składniki w nim zawarte są lepiej przyswajalne przez organizm. Natomiast zawartość probiotycznych bakterii korzystnie wpływa na skład mikroflory jelitowej. Jednak chleb na zakwasie jest równocześnie bardziej ciężkostrawny i ma ostrzejszy smak, co sprawia, że może nie być tolerowany przez osoby z problemami trawiennymi oraz dzieci.
Drożdże są cennym źródłem witamin z grupy B, w tym kwasu foliowego i biotyny. Zawierają także białko, błonnik, fosfor, wapń, potas i żelazo. Chleb drożdżowy jest delikatniejszy, lżejszy i ma łagodniejszy smak. Drożdże pochłaniają cukry i rozkładają je na etanol i dwutlenek węgla. Proces fermentacji alkoholowej spulchnia ciasto, które wyrasta znacznie szybciej niż cisto na zakwasie. Do wypieku pieczywa drożdżowego stosuje się zwykle mąkę pszenną, ale też z dodatkiem mąki żytniej lub mąki bezglutenowe (ryżową, kukurydzianą, owsianą). Chleba lub bułek wypiekanych na drożdżach nie powinny spożywać osoby uczulone na drożdże lub chorujące na drożdżycę.

5 mitów na temat pieczywa – lepiej przestań w nie wierzyć. Czy chleb jest niezdrowy i pozbawiony wartości?
Pieczywo nie tuczy i ma wiele wartości odżywczych pod warunkiem, że jest dobrej jakości.

Chleb tuczy, a białe bułki to zawsze zły wybór? 5 mitów na temat pieczywa – lepiej przestań w nie wierzyć. Czy chleb jest niezdrowy?
Wiele osób nie wyobraża sobie śniadania bez kanapki. Z drugiej strony coraz więcej z nas rezygnuje z pieczywa twierdząc, że jest ono szkodliwe dla zdrowia oraz prowadzi do nadmiernego przybierania na wadze. Sprawdź, jakie są najpopularniejsze mity na temat pieczywa.