
FAKT: Szybkie wdrożenie terapii pomaga przystosować się do społeczeństwa
Wczesne wykrycie zaburzenia i wprowadzenie odpowiedniej terapii może znacznie poprawić komfort życia dziecka oraz pomóc dostosować się do życia w społeczeństwie. Mimo że autyzmu nie można całkowicie wyleczyć lub cofnąć, to prawidłowo prowadzona psychoterapia dziecka zwiększa szansę na w pełni samodzielne życie w przyszłości.

MIT: Wszystkie osoby z autyzmem nie lubią zmian
Autystyczne dzieci bardzo często nie lubią zmian, ponieważ wywołuje to u nich dyskomfort i zaburzenie wewnętrznej równowagi. Jednak wraz z wiekiem część z nich akceptuje zmiany i potrafi przystosować się do nowych warunków np. zmiany miejsca pracy. To, czy osoba dobrze odnajdzie się w nowej i niezaplanowanej sytuacji zależy również od jej cech charakteru.

MIT: Autyzm dotyczy tylko chłopców
Autyzm dotyczy również dziewczynek, chociaż 4 razy częściej diagnozowany jest u płci męskiej. Dlaczego tak się dzieje? Niestety do końca tego nie wyjaśniono, jednak naukowcy z Wielkiej Brytanii w swoich badaniach zaobserwowali, że dziewczęta znacznie częściej maja łagodniejsze objawy oraz silniej rozwijają mechanizmy radzenia sobie i przystosowania się do narzucanych im oczekiwań. Z tego względu dziewczynki diagnozowane są średnio 1,5 roku później niż chłopcy.

MIT: Szczepionki MMR powodują autyzm
To chyba najczęściej powielany mit na temat tego zaburzenia. Przeprowadzono liczne badania na temat wpływu szczepionek MMR (szczepionka przeciwko odrze, śwince i różyczce) na rozwój autyzmu i w żadnym z nich nie udowodniono takiej zależności. Na stronie Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego widnieje cała lista artykułów medycznych, które obalają mit odnośnie wpływu szczepień dzieci na występowanie autyzmu.
wpływu szczepień dzieci na występowanie autyzmu.