
CHOROBY UKŁADU KRĄŻENIA – SERYJNI ZABÓJCY POLAKÓW
Najczęstszą przyczyną śmierci Polaków są choroby serca, które odpowiadają za niecałą połowę wszystkich zgonów (43,3 proc.).
Najszybciej umierają z tego powodu polscy mężczyźni. Najwięcej przypadków śmiertelnych zdarza się wśród panów w grupie wiekowej od 45 do 54 lat. W przypadku Polek, wzrost statystyk śmiertelności z powodu chorób krążenia notuje się dopiero powyżej 75. roku życia.

POWIKŁANIA PO GRYPIE
Niewyleczona grypa aż sześciokrotnie podwyższa ryzyko zawału! Dla serca może być bardziej niebezpieczna niż otyłość – ostrzegają kardiolodzy. Nadal niewielu Polaków zdaje sobie sprawę z tego, że powikłania po grypie mogą być śmiertelnie niebezpieczne. Zbyt często bagatelizujemy oznaki infekcji, przez co narażamy się na problemy ze zdrowiem.
Według najnowszych meldunków epidemiologicznych NIZP-PZH tylko do 7 lutego 2019 roku odnotowano rekordową liczbę zgonów z powodu grypy (23 osoby). W analogicznych okresach w poprzednich latach statystyki te nigdy nie były aż tak tragiczne.

NOWOTWORY ZŁOŚLIWE
Oprócz chorób układu krążenia pod względem śmiertelności w Polsce dominują nowotwory. Najwięcej Polaków, którzy umierają z ich powodu, stanowią mieszkańcy województwa warmińsko-mazurskiego, pomorskiego i kujawsko-pomorskiego.
Polki zabijają przede wszystkim nowotwory piersi. Obecne statystyki dotyczące zgonów z tego powodu są gorsze niż w innych krajach UE, które zdążyły wdrożyć skuteczne programy profilaktyczne. Połowa obywatelek naszego kraju nigdy nie wykonała żadnego badania diagnostycznego, które pozwoliłoby wykryć chorobę na wczesnym etapie, kiedy są większe szanse na wyleczenie. Niestety od lat nie ma też żadnej poprawy, jeśli chodzi o nowotwory sutka.
Stale wzrasta również liczba przypadków śmiertelnych z powodu raka prostaty u mężczyzn. W statystykach zgonów z powodu nowotworów dominuje też nowotwór płuc, tchawicy i oskrzeli.

CHOROBY UKŁADU ODDECHOWEGO
Wśród chorób układu oddechowego najwięcej przypadków śmiertelnych w Polsce notowanych jest z powodu zapalenia płuc oraz przewlekłej obturacyjnej choroby płuc (POChP). Większość ofiar śmiertelnych stanowią mężczyźni.