
Maść nagietkowa lub majerankowa na zastrzał
Maści majerankowa i nagietkowa mają działanie przeciwbakteryjne i przeciwzapalne, a jednocześnie pielęgnujące. Można stosować je naprzemiennie z namaczaniem palca z zastrzałem w roztworach i naparach wodnych. Koszt wspomnianych maści nie jest wielki, a dostępne są w każdej aptece.

Naturalne szare mydło na zastrzał
Szare mydło swoją nazwę zawdzięcza naturalnemu składowi. Produkt bez substancji zapachowych i barwników ma zmniejszone właściwości alergizujące. Szare mydło (ok. 1/4 kostki) starte na tarce rozpuść w ciepłej wodzie, a w powstałych mydlinach mocz palec. Pomaga to rozpulchnić skórę, co ułatwia zgromadzenie się ropy i przyspiesza proces gojenia.

Napary ziołowe na zastrzał
Szałwia lekarska, nagietek lub rumianek to łagodzące zioła, które działają odkażająco i ściągająco. Przygotuj szklankę naparu z wybranego suszu lub mieszanki, w proporcji 1 łyżeczka lub saszetka na 1 szklankę wrzątku. Mocz palec w ciepłym, ale nie wrzącym naparze.

Rywanol z płynie lub tabletkach na zastrzał
Rywanol to mleczan atakrydyny – związek o właściwościach odkażających. Polecany jest do leczenia ropnych zakażeń, otarć, stanów zapalnych skóry, błon śluzowych i owrzodzeń. Namoczony w roztworze rywanolu wacik przykładaj do zastrzału i trzymaj ok. 10 minut. Ponieważ ma intensywny żółto-pomarańczowy kolor, unikaj kontaktu z jasnymi tkaninami, które mogą zostać nieodwracalnie zaplamione.