
Kwaśne, ale właśnie zdrowe. Wiśnie działają alkalizująco i przeciwbólowo. Pomagają na dnę moczanową, wydłużają sen. Zobacz, co jeszcze robią
Poznaj liczne korzyści zdrowotne z jedzenia wiśni! Zobacz, na co pomagają te owoce. Przesuwaj zdjęcia w prawo, ew. naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE.

Wiśnie na sen
Wiśnie zawierają melatoninę, czyli hormon snu, który nie tylko umożliwia sen, ale także pomaga regulować rytm okołodobowy. Związek ten jest często stosowany w postaci suplementów diety w przypadku bezsenności i innych zaburzeń snu. Wiśnie zawierają też jednak inne substancje wspierające mózg, m.in. takie jak tryptofan i antocyjany. Dzięki temu porcja pół litra wypijana codziennie przez dwa tygodnie może wydłużać sen aż o 84 minuty.

Wiśnie na dnę moczanową i stawy
Wiśnie jako źródło kwasów owocowych mogą być szczególnie korzystne dla osób z objawami dny moczanowej, takimi jak zapalenie, obrzęk i ból stawów. W badaniach picie soku z wiśni obniżało poziom kwasu moczowego we krwi – to właśnie związek, który w postaci soli odkłada się w stawach i wywołuje napady dokuczliwych symptomów. Zasługą jedzenia wiśni mogą być też rzadsze nawroty objawów. W jednym z badań odnotowano także zmniejszenie bólu neuropatycznego, związanego z uszkodzeniem nerwów obwodowych.

Wiśnie na zakwasy
Związki z wiśni przyjmowane na kilka dni lub tydzień przed wyścigiem zmniejszają ból mięśni podczas biegania oraz po nim. Udowodniono to w przypadku biegaczy sięgających po sok wiśniowy i proszek z owoców. Takie wspomaganie redukuje uszkodzenia i stan zapalny mięśni, zwiększa ich siłę podczas ćwiczeń oporowych, a także przyspiesza regenerację. Wiśnie pomagają też na typowe zakwasy, ponieważ działając alkalizująco pomagają zobojętniać kwas mlekowy powstający w mięśniach.