
Atopowe zapalenie skóry
Atopowe zapalenie skóry jest chorobą charakteryzującą się przewlekłym i nawrotowym przebiegiem. W przeważającej większości przypadków pierwsze symptomy tego schorzenia pojawiają się już we wczesnym dzieciństwie (do 5. roku życia). Badacze z Uniwersytetu Medycznego w Łodzi szacują, że problem ten występuje u ok. 5-20 proc. populacji. Nie bez znaczenia jest to, że atopowe zapalenie skóry u dzieci w późniejszym okresie, może przerodzić się w alergiczną dychawicę oskrzelową i alergiczny nieżyt nosa. Jak pokazują dane epidemiologiczne częstotliwość występowania AZS stale wzrasta, na co wpływ ma niewątpliwe rozwój aglomeracji miejskich i zanieczyszczenie środowiska naturalnego. Pojawienie się objawów atopowego zapalenia skóry uzależnione jest przede wszystkim od czynników genetycznych i wyzwalających (środowiskowych).

Egzema
Egzema jest ostrym lub przewlekłym stanem zapalnym skóry, który nie ma podłoża infekcyjnego. Niekiedy ta choroba skóry niesłusznie utożsamiana jest z atopowym zapaleniem skóry, które ma podłoże autoimmunologiczne. Egzema to inaczej wyprysk, który stanowi powierzchowny stan zapalny, wywoływany czynnikami zarówno zewnątrz-, jak i wewnątrzpochodnymi. Przyczyny egzemy związane są z konkretnym czynnikiem uczulającym, którym mogą być zarówno alergeny pokarmowe (zwłaszcza u dzieci), jak i substancje drażniące (proszki do prania, detergenty itp.).

Trądzik pospolity
Trądzik pospolity, nazywany niekiedy również trądzikiem młodzieńczym, jest najczęściej diagnozowaną chorobą skóry, zwykle towarzyszącą dojrzewaniu płciowemu (stąd jego druga nazwa). Trądzik charakteryzuje się występowaniem zaskórników, gródek i krostek, a jego bezpośrednią przyczyną jest nadmierna aktywność gruczołów łojotokowych. Przy czym duży wpływ na występowanie zmian trądzikowych mają również: predyspozycje genetyczne, dieta, styl życia, a także stosowane kosmetyki.